Gündem Haberleri

  Çin’in teknoloji zaferi

  Hürriyetim
  18.10.2005 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Çin’in ikinci insanlı uzay aracı, iki astronotuyla Dünya yörüngesinde geçirdiği beş günün ardından başarılı bir şekilde dünyaya döndü. Çin’in ulusal gururu olarak nam salan ikinci insanlı uzay uçuşunun da sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi, Çin’in resmi yayın organları tarafından ülkenin uzay programının başarısının bir sembolü olarak yorumlanıyor.

  Resmi Xinhua haber ajansının raporuna göre, Moğolistan’ın kuzey bölgesine inen uzay kapsülünün içindeki iki astronot da inişten sonra oldukça iyi sağlık koşullarına sahip bulunuyor. Çin’in ikinci insanlı uzay aracı olma niteliği taşıyan Shenzhou 6 ile iki astronot, geçtiğimiz hafta sorunsuz bir fırlatma sonunda Dünya yörüngesine yerleşmişti.

   

  Geçen hafta Çarşamba günü uzaya fırlatılan 41 yaşındaki Nie Haisheng ile 40 yaşındaki Fei Junlong, beş günlük görev süresince Dünya’nın etrafında 76 kez döndüler. İlki gibi herhangi bir problemin yaşanmadığı ikinci insanlı uzay uçuşu, başta devlet medyası olmak üzere tüm ülkede Çin’in teknolojik üstünlüğünün bir sembolü olarak yorumlanıyor.

   

  Resmi Xinhua’nın açıklamasına göre tüm Shenzhou programının toplam bütçesi 2.3 milyar dolar. ABD’nin sırf 2005 yılı için uzay çalışmalarına ayırdığı bütçe ise 16 milyar dolar değerine sahip. Çin’in bu uzay uçuşlarının halk arasında yurtseverliği artıracağı ve böylece 1.3 milyarlık nüfusun ekonomi üzerinde daha fazla olumlu etki yaratacağı düşünülüyor.

   

  Çin, 1961’de Sovyetler Birliği’nin ve ABD’nin ardından 42 yıl sonra, 2003’te uzaya gönderdiği ilk astronotuyla uzaya insan gönderen üç ülkeden sonuncusu olma sıfatını taşıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı