GeriGündem Çin’in hayalet uçağı ABD teknolojisine sahip olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin’in hayalet uçağı ABD teknolojisine sahip olabilir

Çin’in hayalet uçağı ABD teknolojisine sahip olabilir
refid:16838930 ilişkili resim dosyası

Kosova Savaşı döneminde Hırvatistan Genelkurmay Başkanı olarak görev yapan Amiral Davor Domazet-Loso, Çin’in J-20 hayalet uçağının ABD'nin teknolojisine sahip olabileceğini belirtti.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

 

ÇİN'İN HAYALET UÇAĞI J-20/Foto Galeri

 

F-117 NIGHTHAWK'IN TEKNOLOJİSİ ARTIK SIR DEĞİL/HÜRRİYET ARŞİV

 

Loso, Mart 1999’da Sırbistan üzerinde vurulan ABD’ye ait F-117 Nighthawk hayalet uçağının, Çinlilere J-20’yi üretmek için gerekli olan teknolojiyi sağlamış olabileceğini söyledi.

 

Loso, Çin’in Asya’daki komşuları arasında endişeye neden olması muhtemel şu ifadeleri kullandı: “Savaş esnasında, istihbarat kaynaklarımız bölgede sınır geçişleri yapan Çinli ajanlar hakkında bilgi verdi. Ajanların, F-117’nin düştüğü bölgedeki çiftçilerden uçaktan sökülen parçaları satın aldığı belirtildi… Çinliler bu parçalardan elde ettikleri bilgilerle hayalet uçak teknolojisinde ilerleme kaydetmiş olabilir” dedi.

 

Nighthawk, neredeyse hiçbir radara yakalanmayan ve ateş hattında fark edilmeden uçabilen, zamanın en gelişmiş hayalet uçağıydı. ABD, Sırpların fırlattığı uçaksavar füzesiyle uçaklarının düşmesini “tamamen şans eseri” olarak yorumlamıştı. Sırbistan, eski Devlet Başkanı Slobodan Milosevic’in liderliğinde, ele geçirdiği NATO’ya ait malzemeleri düzenli olarak Çin ve Rusya ile ticarette kullanıyordu.

 

Çin, geçmişte savaş uçağı teknolojisi çalmakla suçlanmıştı. Geçtiğimiz yıl Rusya, Su-27 ve Su-33 savaş uçaklarının neredeyse ikizlerini üretmesi üzerine, Çin’i eleştirmişti. Su-27’den esinlenerek J-11 savaş uçağını üreten Çin, Su-33’den yola çıkarak J-15 uçağını tasarladı. Bu uçakların 2011 sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

 

Hürriyet

F-117 Nighthawk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Bu yazı "China's stealth fighter 'based on US technology'" başlıklı haberden derlenmiştir.

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle