Gündem Haberleri

  Çin’in enflasyon rakamı hedefi aştı

  Bloomberg
  15.02.2011 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Gıda fiyatlarının son altı yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonucu, Çin’de enflasyon rakamları, hükümetin 2011’in dört aylık süreci için belirlediği hedefi aştı. Bu durum, merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi yönünde baskı oluşturdu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                 

  Çin istatistik bürosunun verdiği rakamlara göre, tüketici fiyatları, Aralık’ta yüzde 4.6 artarak, geçtiğimiz ay yüzde 4.9’a yükseldi. Üretici fiyat enflasyonu ise yüzde 5.9’dan yüzde 6.6’a fırladı.   

   

  Hong Kong merkezli Australia & New Zealand Banking Group ekonomisti Liu Li-gang, “Bu rakamlar enflasyon baskılarının ortadan kaldırılamadığını ve Çin’in yapısal enflasyon dönemine girdiğini gösteriyor… İleride para politikasının daha da sıkılaştığını göreceğimizi söyleyebiliriz” dedi.

   

  Enflasyon rakamlarındaki artış, son iki yılda piyasaya sunulan parada yüzde 53’lük artışın yaşandığına ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde iç talebin arttığına işaret ediyor.

   

  Ocak ayındaki enflasyon rakamlarının beklenenden düşük olması ve Çin’in ekonomik büyümesinin sağlayacağı getirilerin yüksek maliyetleri ortadan kaldıracağına yönelik iyimserlik, Şanghay Borsası’ndaki hisseleri değerlendirdi.

   

   

  Bloomberg’ün 27 ekonomistin tahminlerine başvurarak yaptığı bir ankete göre, ekonomistler tüketici fiyat endeksinde yüzde 5.4 artış bekliyor.

   

  Diğer yandan, geçtiğimiz yıla kıyasla gıda fiyatları Ocak ayında yüzde 10.3 arttı. Aralık ayında artış oranı yüzde 9.6 olarak gerçekleşmişti. Ekonomistler, enflasyon rakamlarının netleşmesiyle, 2011’in ilk altı ayında daha sıkı bir para politikası izlenmesini bekliyor.

  *Bu yazı Bloomberg'de "China's Inflation Exceeds Target, Adding Rates Pressure" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://twitter.com/HurriyetEkonet<ı style="mso-bidi-font-style: normal">   

   

      

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı