Gündem Haberleri

  Çin gözünü yine ABD tahvillerine çevirdi

  CNNMoney
  19.05.2010 - 16:08 | Son Güncelleme:

  Avrupa'daki borç krizinin yayılacağı korkusu ve alınan kemer sıkma önlemlerinin, euronun geleceğini belirsizliğe itmesi, Çin’in güvenli liman olarak gördüğü ABD Hazine tahvillerine olan ilgisinin yeniden artmasını sağladı.

  ABD Hazine Bakanlığı, Çin’in elindeki ABD Hazine tahvili miktarının, geçen Eylül ayından bu yana ilk kez arttığını belirtti.      

   

  Hazine Bakanlığı’nın aylık raporunda, Çin’in Mart ayında toplam 18 milyar dolar değerinde ABD Hazine tahvili, hisse senedi ve bono satın aldığı belirtildi. Bu alımla, Çin’in elindeki ABD kağıtlarının miktarı 895 milyar dolara çıktı.     

     

  Pekin hükümeti diğer yandan dünyanın elinde en fazla ABD tahvili bulunan ülkesi konumunda bulunuyor.  

  Ancak, Çinliler bu konuda yalnız değiller. Çünkü, Japonya da Mart ayında toplam 16 milyar dolar değerinde ABD Hazine tahvili satın alarak, elindeki varlıkların toplam miktarını 785 milyar dolara çıkardı.    

  Elindeki Hazine kağıdı miktarını en fazla artıran ülke ise Mart ayında 66 milyar dolar tahvil satın alan İngiltere oldu. Son alımla ülkenin elindeki ABD kağıtlarının miktarı 279 milyar dolara çıktı.

  Mart ayında yabancı ülkelerin toplam Hazine tahvili satın alma tutarı ise 158 milyar dolarla, Şubat ayındaki miktarı üçe katladı.     

  KARŞILIKLI ÇIKAR İLİŞKİLERİ 

  Obama yönetimi, 2010 için aylık 100 milyar dolar değerinde bütçe açığı vermeyi planlıyor. Bu rakama, resesyon sürecinde vergilerin toplanmasında yaşanan sıkıntılar, ülke içinde harcamaların azalması ve işsizlik gibi sorunların etki ettiği belirtiliyor.

  ABD’nin cari açığı, 2008 ile 2009 yıllarında ülkede etkisi büyük ölçüde hissedilen resesyon sürecinde, ABD’lilerin ithal mallara yönelik harcamaları azaltmasından sonra büyük ölçüde daraldı.

  Ancak cari açık Mart ayında, ithal mallara olan talebin, ABD’nin yurtdışına sattığı mallardan daha fazla olması yüzünden 40 milyar dolara çıktı.

  ABD’ye yönelik bu gelişmeler Çinlilerin kısa bir zaman içinde ABD’nin borçlarını finanse etmekten vazgeçeceğine yönelik ürkütücü uyarıları artırsa da Pekin hükümeti de aslında bu ilişkiden büyük bir çıkar elde ediyor.

  Çin’in ürettiği malları ABD’ye satması, ülkedeki istihdam oranını artırıyor ve bu şekilde elde edilen kazançlar farklı yatırımlar için kullanılıyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı