GeriGündem Çin El Beşir'i törenle karşıladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin El Beşir'i törenle karşıladı

Çin El Beşir'i törenle karşıladı
refid:18133031 ilişkili resim dosyası

Çin'i ziyaret eden Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, Pekin'de mevkidaşı Hu Cintao ile görüştü.

Güney Sudan'ın resmen bağımsızlığa kavuşmasından kısa süre önce ülkesinin en önemli ticaret ortağı ve en önemli yatırımcı olan Çin'e gelen Ömer El Beşir için Büyük Halk Toplantı Sarayı denilen meclis binasında karşılama töreni düzenlendi.

Çin Devlet Başkanı Hu Cintao görüşmede, El Beşir ile dört yıl aradan sonra Pekin'de yeniden buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği bu ilk Çin ziyaretiyle iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun pekiştirilip geliştirileceğine ve bütün alanları kapsayan somut işbirliğinin yoğunlaştırılacağına inandığını" belirtti.

Pekin'de gördüğü sıcak karşılama için teşekkür eden El Beşir, Çin halkının daha büyük gelişme ve ilerleme kaydetmesi temennilerini dile getirdi.

El Beşir'in Çin ziyareti sırasında bazı işbirliği anlaşmalarının imzalanması bekleniyor. Haziran 2007'de Sudan ile 20 yıl süreli milyarlarca dolarlık anlaşma imzalayan Çin Ulusal Petrol Şirketi, bu ülkenin hükümetiyle yeni bir işbirliği anlaşmasına daha imza attı. Ancak anlaşmanın detayları açıklanmadı.

Ömer El Beşir, nedeni tam olarak açıklanmayan uçuş planındaki değişiklikten dolayı Pekin'e yaklaşık bir gün gecikmeli olarak gelmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Ley, gecikmenin "teknik nedenlerden" kaynaklandığını söyledi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından hakkında tutuklama kararı bulunan Sudan lideri, öğleden sonra Çin Ulusal Halk Meclisi Başkanı Vu Bangguo ve Başbakan Yardımcısı Li Kıçiang ile görüşecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle