Gündem Haberleri

  Çin ekonomisi doludizgin

  hurriyet.com.tr
  19.07.2007 - 10:58 | Son Güncelleme:

  Dünya ekonomisinin son yıllardaki gözdelerinden Çin büyümede sınır tanımıyor. Ekonomi ilk altı ayda yüzde 11.9 büyüdü. <1>Yeni

  Özellikle emek yoğun sektörlerde hızlı bir büyüme trendi içerisinde olan Çin'in yüksek performansı 2007'de de devam ediyor. Çin ekonomisi, son 12 yılın en iyi performansını göstererek, yılın ilk altı ayında tam yüzde 11.9 oranında büyüdü. Çin İstatistik Bürosu tarafından açıklanan rakamlar tüm beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

  Çin'deki büyümenin temel nedenini sanayi yatırımları ve gayrimenkuldeki hareket oluşturuyor. Her iki sektör de çift haneli büyüme rakamlarına ulaşırken, hükümetin ekonomiyi soğutma yönündeki çabaları sonuç vermedi. Çin'de ilk aylık periyotta sanayi sektörü yüzde 13.6 ile en büyük büyümeyi gerçekleştirdi. Tarım sektöründeki büyüme yüzde 4'te kalırken, hizmet sektörü  yüzde 10.6 oranında büyüdü.

  EKONOMİ ISINIYOR

  Çin'de bir taraftan büyüme devam ederken bir taraftan da enflasyonun yüzde 4.4 ile 2004 eylülden bu yana en yüksek seviyeye ulaşması, ekonomide aşırı ısınma tartışmalarını beraberinde getiriyor. Uzmanlar, Çin hükümetinin ekonomiyi yavaşlatmak için faiz artışı yapabileceğini düşünüyor.

  Çin'deki güçlü büyüme, ülke para birimi yuanın dolar karşısında değerlenmesini sağladı. Ancak uzmanlar, bu artışları yeterli görmüyor. Çin ekonomisinin can damarı olan ihracatı besleyen düşük yuan/güçlü dolar sarmalının zayıflaması gerektiğine işaret eden uzmanlar, bu durumun dış ticarette diğer ülkeler aleyhine bir durum oluşturduğuna dikkat çekiyor. Çin ekonomisi yılın ilk yarısında 112.5 milyar dolar dış ticaret fazlası verirken, bu raka geçen senenin aynı dönemini neredeyse ikiye katladı. 

  Çin'deki yüksek ilk yarı performansı, yıl sonuna yönelik büyüme tahminlerinde de revizyona yol açtı. Goldman Sachs ekonomistlerinden Liang Hong, yüzde 10.8 olan 2007 büyüme tahminlerini yüzde 12.3'e çektiklerini belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı