Gündem Haberleri

  Çin’deki cinayet davasında itiraf

  Hürriyet Planet
  10.08.2012 - 11:31 | Son Güncelleme:

  Çin Komünist Partisi’nin bir zamanlar yükselen yıldızı olan Bo Şilai’nin eşi Gu Kailai ile evdeki yardımcıları Şeng Şiocun'un, İngiliz işadamı Neil Heywood’u öldürmekle suçlandığı davada, Gu’nun cinayeti itiraf ettiği açıklandı.

  Aile dostları olan Heywood’un 15 Kasım 2011'de ölü bulunmasıyla ilgili olarak, ülkenin doğusundaki Hefei’de dün görülen ve yedi saat süren duruşma sonunda, mahkeme adına konuşan bir yetkili Gu’nun cinayeti itiraf ettiğini kamuoyuna açıkladı.

  Ayrıca, cinayetin üstünü örtmekle suçlanan dört polise de mahkeme yolu göründü. Heywood'un Çin'in orta kesimindeki Çongçing şehrindeki bir otel odasında ölü bulunmasıyla başlayan süreçte polis, aşırı alkolün ölüme neden olduğunu açıklamıştı.

  Ancak sonrasında, Nisan ayında açıklama yapan yerel hükümet yetkilileri ise olayla ilişkisi bulunduğu şüphesiyle Bo'nun eşi Gu'nun gözaltına alındığını duyurmuştu.

  Mart ayında Komünist Parti disiplinine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle Çongçing Komünist Parti başkanlığı ve kent valiliği görevlerinden uzaklaştırılan Bo

  Bo hakkında soruşturma başlatılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı