Gündem Haberleri

  Çin bu korkunç olayı konuşuyor

  Hürriyet Planet
  18.10.2011 - 11:06 | Son Güncelleme:

  İki yaşındaki bir kız çocuğunun bir kamyonet tarafından ezilmesinin ardından yoldan geçenler tarafından yardım edilmeksizin olduğu yerde bırakılması, modern toplumlardaki ahlak anlayışı üzerine Çin’de büyük bir tartışma başlattı.

  Televizyonlarda yayınlanan görüntülerde, 13 Ekim günü Guangdong eyaletinin güneyindeki Foshan kentinde bir kız çocuğunun çarşıdaki bir aracın altında nasıl çiğnendiği görülüyor. Kız çocuğu yerde kanlar içinde yatarken, en az 10 kişi yedi dakika boyunca yaya olarak veya bisikletle kız çocuğunun yanından geçiyor. Hatta, ikinci bir kamyonet de kızın üzerinden geçip gidiyor.

   

  YEDİ DAİKA BOYUNCA BÖYLE CAN ÇEKİŞTİ / WEB TV

   

  Kağıt toplayan 56 yaşındaki bir adam tarafından yol kenarına çekilen kız çocuğuna, daha sonra bir kadın yardım ediyor. Son olarak, göçmen bir işçi olduğu öğrenilen annesi, kızın yanına koşuyor.

   

  Xinhua haber ajansı, hastanede yatan kızın komada olduğunu belirtirken, China Daily gazetesi üzerinden iki araç geçen çocuğun beyin ölümünün gerçekleştiği ve her an hayatını kaybedebileceği bilgisini verdi.

   

  TARTIŞMALAR ALEVLENDİ

  Xinhua, çocuğun üzerinden geçen sürücülerin yakalandığını duyursa da, Çin’deki internet siteleri ve bloglar, kızın yanından umursamadan geçip gidenlere öfke kusan yorumlarla dolup taşıyor.

   

  İnternette, Çin’in yaşadığı ekonomik büyümenin zengin ve yoksullar arasındaki aralığı iyice açtığı ve sosyal değerlerin altının oyulduğu tartışılıyor. Bazıları ise materyalizmin ahlakın yerini aldığı görüşünde.

   

  Çin’in Twitter’ı olarak kabul edilen Sina’s Weibo’da yorum yazan Xiaozhong001 adlı kullanıcı, video görüntülerini, “Çin halkının utancı” olarak yorumlarken şu ifadeleri kullandı: “Toplumumuza ne oluyor? Gördüklerim kalbimizi buza çevirdi. Herkes bu umursamazlığı sona erdirmek için kendisiyle hesaplaşmalı” dedi.

   

  Xinhua, ortaya çıkan görüntüler hakkında, “Bir zamanlar yüksek ahlak değerler Çin’de ulusal gurur kaynağıydı… Ancak son yollarda ahlak değerlerinin zayıflarken, ekonomik krizin güçlendirdiği kâr ve materyalizm sıcak bir konu haline geldi” yorumunda bulundu.

   

  YARDIM ETMEYE KORKANLAR VAR

  Çin’de Eylül ayında yaşanan benzer bir olayda, 88 yaşındaki bir adam kaldırıma düşerek başını çarptı. Kimsenin yardım etmediği adam, kanlar içinde can verdi.

   

  Çin’de birçok insan, kendilerinin suçlu duruma düşeceği korkusuyla toplum içinde yardıma ihtiyaç olan kişilere yardım etmekten kaçınıyor. Bugüne kadar çok sayıda insan, yardım ettikleri kişilerin davaları yüzünden çok yüksek cezalar ödemek zorunda kaldı.

   

  Chinasmack.com sitesine göre, 2006’da Peng Yu adındaki bir adam sokakta yere düşen bir kadını hastaneye götürdü. Ancak kadın kendisini Peng’in ittiğini öne sürerek suç duyurusunda bulundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı