Gündem Haberleri

  Çin böbrek mafyasına karşı tazminat davası açıldı

  Hürriyet Planet
  10.08.2012 - 16:02 | Son Güncelleme:

  iPad almak için böbreğini satan 17 yaşındaki Çinli gencin ailesinin açtığı dava başladı. Aile tazminat olarak 360 bin dolar istedi.

  İnternette dolaşırken, ‘böbrek karşılığında nakit para’ ilanını görerek, iPad alabilmek için böbreğini satan Wang’ın ailesinin açtığı 2.27 milyon yuanlık (360.000 dolar) tazminat davasının duruşmaları başladı.

  Gözaltına alınan dokuz kişi kasıtlı yaralama, yasadışı yollarla böbrek nakli ve satışı suçlarından yargılanacak.

  BÖBREĞİ İÇİN 3 BİN 300 DOLAR ALDI
  Çin’in Anhui eyaletinde yaşayan Wang’ın Nisan 2011’de geçirdiği operasyon böbrek yetmezliğine neden oldu. Wang’ın operasyon geçirdiğini, oğlunun aldığı Apple ürünlerinin parasını nereden bulduğunu merak eden annesi ortaya çıkardı. Bunun üzerine mahkemeye başvuran ailenin davayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

  Mahkeme tarafından yapılan incelemeler sonucunda, gençte ciddi yaralanma ve üçüncü dereceden sakatlık tespit edildi.

  Böbreğini iPad ve iPhone alabilmek için satmayı kabul ettiğini söyleyen Wang, yerel bir hastanede yapılan operasyon karşılığında 20 bin yuan (3 bin 300 dolar) almıştı.

  "YENİ IPHONE ÇIKIYOR AMA SADECE TEK BÖBREĞİM KALDI"
  Benzer vakalara Çin’de sıkça rastlanıyor. iPad ve benzeri ürünler için böbreklerini satan birçok gencin daha olduğu emniyet yetkilileri tarafından belirtiliyor.

  Hatta Çinli internet kullanıcılarının, “Yeni iPhone çıkıyor ama ben de artık sadece bir böbrek var, şimdi ne yapacağım?” gibi mesajlarla ülke çapındaki bu büyük sorunu alaylı bir şekilde eleştirdikleri dikkati çekiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı