Gündem Haberleri

  Çin bankaların munzam karşılık oranını 50 baz puan artırdı

  Bloomberg
  14.01.2011 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Çin Merkez Bankası (PBOC) yükselen enflasyonu dizginlemek için bankaların munzam karşılık oranlarında 50 baz puanlık daha artırım kararı aldı.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor       

      

  Çin, 20 Ocak yürürlüğe girecek düzenleme, Merkez Bankası'nın 2010'da bu oranları altı kere yükseltmesinden sonra geldi. Banka aynı kaygılarla faiz artırımı adımı da atmıştı. Bu, PBOC'nin son üç ayda gerçekleştirdiği ikinci artırım olmuştu.

   

  Bugün alınan karar, Noel günü sürpriz bir şekilde yükseltilen faizlerle birlikte, Başbakan Wen Jiabao’nun enflasyon sorunuyla baş etme konusunda ne kadar kararlı olduğunun bir göstergesi olarak kabul edildi.

    

  JPMorgan Chase ve Morgan Stanley, Çinli yetkililerin daha tedbirli bir para politikası benimsemeye karar verip, sıkılaştırma adımlarını artırabileceğini belirtti.

   

  Citigroup’un Pekin’deki ekonomistlerinden Ken Peng, Çin’den karar gelmeden önce, “Geçen yılın sonlarından bu yana devam eden süreçte, döviz akışlarının artması ve Ocak ayının başında ülkede dağıtılan kredilerin artması, Çin Merkez Bankası’nın piyasadaki likiditeyi azaltmak için munzam karşılıklarını artırmak zorunda kalmasına neden olmuş olabilir” dedi. 

   

  Peng, son iki yılın en yüksek seviyesine çıktıktan Aralık ayında düşen enflasyonun, Ocak’ta yine yükselebileceğini belirtti.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı