Gündem Haberleri

  Cimrilik boşanma nedeni sayıldı

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  01.02.2005 - 02:05 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kaloriferi yaktırmamak, su ve elektrik kullanımını kısıtlamak gibi ‘tutumluluk sınırını aşan’ ve ‘cimrilik boyutuna ulaşan davranışları boşanma nedeni saydı. Yargıtay’ın bu kararı, benzerlerine ‘örnek’ oluşturacak.

  KONYA’da oturan S.A. adlı yeni evli genç kadın, kocası M.A’nın evin ihtiyaçlarını karşılamadığı gibi bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi gibi ev eşyalarının kullanımını engellemesi, kaloriferi yaktırmayıp su ve elektrik kullanımını kısıtlaması üzerine eşiyle sık sık tartışmaya başladı. S.A’nın tüm uyarılarına rağmen kocası bu tutumundan vazgeçmedi ve bir süre sonra tartışmalar kavgaya dönüştü. Kocasının cimriliğinden bıkan S.A, boşanmak için mahkemeye başvurdu.

  Cimrilik iddiasını inceleyen yerel mahkeme, ‘Medeni Kanun’da öngörülen boşanma koşullarının oluşmadığı’ gerekçesiyle boşanma davasını reddetti. Ancak S.A, kararı Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nde temyiz etti. Yargıtay da kadını haklı görerek, boşanmaya hükmetti. Kararda şöyle denildi:

  ‘Ev ihtiyaçlarını karşılamayan, ev eşyalarının kullanımını engelleyen, kaloriferi yaktırmayan, su ve elektrik kullanımını kısıtlayan kocanın davranışı hatalıdır. Tutumluluk sınırını aşan ve cimrilik boyutuna ulaşan davranış, evlilik birliğini sarsacak ve müşterek hayatın devamına imkan vermeyecek niteliktedir. Davacının (kadın) temyiz talebinin kabul edilmesi ve boşanmaya karar verilmesi gereklidir.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı