Gündem Haberleri

  Çimlere Oturma Ben Buradayım

  Hürriyet Haber
  29.11.2001 - 13:20 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçelerde insanların banklarda oturması için ilginç yöntemlere başvuruyor. Belediye, çimlere zarar verilmemesi ve insanların banklarda oturması için bankların üzerine 'Hışt Otursana', 'Çimlere Oturma Ben Buradayım' ve 'Yeşili Koru' gibi yazılar yazdırdı.

  Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Hüseyin Bark, yazıları ilginç olması ve dikkat çekmesi için yazdırdıklarını belirtti. Parklara gelen vatandaşların bank yerine çimlere oturmayı tercih ettiklerini, bunun da yeşile zarar verdiğini belirten Bark, ilgi çekici bu tür yazılar sonucu, insanların banklara oturmaya başladıklarını bildirdi.  Bark, şöyle devam etti:

  "Belediye olarak yaptırdığımız parklara kurduğumuz banklar yerine bazı vatandaşlar, çimlere oturmayı tercih ediyor. Bu da, bizim özenle düzenlediğimiz çim ve çiçeklere zarar veriyordu. Biz de insanların banklara oturmasını sağlamak amacıyla böyle bir yöntem belirledik.

  Daha önce banklara yazdırdığımız ve ilgi çekmeyen 'Lütfen oturun' yazısı yerine 'Hişt otursana', 'Çimlere oturma ben burdayım', 'Yeşili koru' gibi yazılar yazdık. Park ve bahçelerin zarar görmemesini sağlamak amacıyla uyguladığımız bu farklı yöntemle insanlar artık banklara oturmaya başladı."

  NE BULURLARSA ÇALIYORLAR

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fuat Kumruaslan da son günlerde park ve bahçelere de dananan hırsızların ne bulurlarsa çaldıklarını söyledi.

  Kumruaslan, kente daha iyi hizmet vermek için çalışmalarının sürdüğünü belirterek, vatandaşların yapılan hizmetlere sahip çıkmasını beklediklerini ifade etti.  Parklardan malzemelerin çalınmasının çalışmalarına zarar verdiğini kaydeden Kumruaslan, bazı parklarda birçok kez yeniden düzenleme yapmak zorunda kaldıklarını bildirdi. Kumruaslan, şöyle dedi:  

  "Park ve bahçelerde bulunan herşeyi söküp satıyorlar. Park ve bahçelerden; lamba, elektrik kabloları, süs bitkileri, havuzların fiskiyeleri, çöp kutularını söküyorlar. Ayrıca, su şebeke boruları ve kanalizasyon kapaklarını bile çalıyorlar. Yeni yapılan Tekkapı Parkı`nın bütün lambaları ve elektrik kablolarının çalınması ve banklara zarar verilmesi nedeniyle tekrar düzenlemesini yapmak zorundakaldık.

  Yeni yapılan Konukevi`nin 8 kapısı çalındı. Ofis Yeraltı Geçidi`nin tavanında bulunan kaplamayı da sökerek satmışlar. Duraklara zarar vererek kırıyorlar. Hem maddi zarar veriyorlar, hem de hizmetlerin aksamasına neden oluyorlar. Ne bulurlarsa çalıyorlar. Şehrimize kötü bir görünüm de veriyor. Bütün hizmetler vatandaşlar için yapılıyor. Vatandaşlarımızdan bunları yapanları gördükleri zaman bize bildirmelerini bekliyoruz."
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı