Gündem Haberleri

  Çiller'in malvarlığına yeni inceleme

  Hürriyet Haber
  09.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara 20'nci Asliye Ceza Mahkemesi, ‘haksız servet edinmeye iştirak’ suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Özer Çiller'in dünkü duruşmasında, Çiller Ailesi'nin malvarlığının yeniden incelenmesine karar verdi.

  Duruşmaya Özer Çiller katılmadı. Hazine avukatı Serpil Dalokay, davaya müdahil olarak katılma istemi ile müdahil olması kabul edilirse, Çiller'in malvarlığına ihtiyati tedbir konulmasını içeren dilekçeyi mahkemeye sundu. Mahkeme, ‘Maliye’nin suçtan zarar görme ihtimaline karşı' Hazine'nin davaya müdahil olarak katılma istemini kabul etti, ihtiyati tedbir istemini ise şimdilik reddetti. Dalokay, Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı raporda uğranılan zararın dolar bazında tespit edildiğini, karar aşamasında zararın dolar olarak tespit edilmesini talep etti. Çiller'in avukatları bu isteğe de, ‘‘Türkiye ABD'nin egemenliğinde bir ülke değildir. Hazine avukatının bu talebi, Türk yargısına uygun değildir’’ gerekçesiyle karşı çıktı. Çiller'in avukatları ayrıca, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini bildirerek, iddianamenin usule aykırı olduğu gerekçesiyle reddini talep etti. Mahkeme, usule ilişkin talepleri daha sonra karara bağlamayı kararlaştırdı.

  Mahkeme ayrıca bilirkişilerden, sanığın ve mal bildirimine asli fail olan eşi Tansu Çiller'in ve 18 yaşını doldurmamış çocuklarının mal artışı tarihlerinde haksız edinildiği iddia edilen mal artışı ile mukayese edilerek 5 aylık gelirlerini aşıp aşmadığı konusunda ek bir rapor istenmesini kararlaştırdı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı