Gündem Haberleri

  Çiller'in malı Fazilet'i böldü

  Hürriyet Haber
  16.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fazilet Partisi'nde, Çiller krizi patlak verdi. DYP'nin, FP'nin büyük tepki gösterdiği, irticayla mücadele yasa tasarılarının ele alınacağı sırada Meclis'i boykot girişiminde bulunması, eski ortakları yol ayrımına getirdi.

  Gençlerin başı çektiği çok sayıda FP milletvekili, bu tasarılarla ilgili olarak kendilerini yalnız bırakan DYP'den intikamı, liderleri Tansu Çiller'in malvarlığı önergesiyle ilgili yapılacak oylamada almayı düşünüyor. FP milletvekilleri arasında, ‘‘Bu tasarılar görüşülürken onlar bizi Meclis'te yanlız bırakırsa, biz de Çiller'i aklamayalım’’ eğilimi güç kazandı. Bu görüşlerini, Çiller'le ilgili oylama öncesinde dün FP yönetimine de aktaran genç kuşak milletvekilleri, ‘‘Madem onlar Meclis'ten çekilmeyi düşünüyor, biz de Çiller'le ilgili oylama sırasında Meclis Genel Kurulu'ndan çekilelim’’ dediler.

  Ancak, kapatılan RP'nin lideri Necmettin Erbakan'ın, kendisini evinde ziyaret ettiği sırada Çiller'e bu konuda verdiği söz ise FP yönetiminin elini kolunu bağladı. Genç kuşak milletvekillerinin isyanı üzerine, oylama öncesinde büyük sıkıntı yaşayan FP yönetimi, partinin dünkü grup toplantısı sırasında duruma el koyup, tepkileri yumuşatmaya çalıştı.

  FP Grup Başkanı Recai Kutan, ‘‘Biz ilkeli bir partiyiz. Daha önce böyle bir teklifi reddetmiştik, şimdi de reddetmeliyiz’’ dedi. Ancak, bu konudaki kararın, partinin yetkili kurullarıyla yapılacak değerlendirmenin ardından netleşeceğini belirten Kutan, grup toplantısının basına kapalı bölümünde de, ‘‘Önergeyi reddetmeliyiz’’ diyerek, milletvekillerini ikna etmeye çalıştı. Ancak Kutan, gruptaki tepkiler üzerine, ‘‘Ancak bu konularda bağlayıcı karar alamıyoruz, bunu sizin vicdanlarınıza bırakıyorum’’ diyerek, oylama konusunda açık kapı bırakmak zorunda kaldı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı