Gündem Haberleri

  Çiller'den Irak uyarısı

  Hürriyet Haber
  16.01.2002 - 14:04 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, "toprak bütünlüğünün korunması çerçevesinde, Irak'ta her şeye rağmen birtakım şeyler olması durumunda", Türkiye'nin bunun dışında değil içinde olması gerektiğini söyledi. Çiller, Türkiye'nin böyle bir oluşumun inisiyatifini almak zorunda olduğunu savundu.

  Çiller, DYP TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bütün dünyanın, Başbakan Bülent Ecevit'in eski duruşu ile bir "Saddammuhibi" (dostu) olduğunu bildiğini savunarak şöyle devam etti:

  "Dış politika devletten devlete yapılır, kişiden kişiye yapılmaz. Endişe ederiz ki, ya Sayın Ecevit bu eski duruşunun devamı olan bir çizgide müzakere yapma isteğinde olacak ve sonra yeni bir zikzaka itilecek ya da Türkiye Irak'ın geleceğiyle ilgili kendi tezlerini çok küçük mali jestler karşılığında görüşme masasında bırakıp, yeniden sürüklenen, itilen bir görüntü verecektir. Bunların her ikisi de bir büyük devlet görüntüsüyle bağdaşmaz."

  Türkiye'nin Irak politikasının "net" olması gerektiğini de kaydeden Çiller, "Hiçbir şeye dokunulmasın her şey aynı kalsın istiyoruz" denmesi durumunda yanıbaşında olacaklardan dışlanabileceği uyarısında bulundu. DYP Lideri, "Eğer bir oluşum Türkiye'ye rağmen olacaksa Türkiye'in (biz bu işin içinde yokuz) demesi, Türkiye'nin orta vadede o yokken oluşturulacak olan çözümün bedelini ödemesi anlamına gelir" diye konuştu.

  TÜRKİYE'NİN SADDAM'A BORCU YOK

  Türkiye'nin, Saddam Hüseyin'e kişisel borcu bulunmadığını da ifade eden Çiller, şöyle devam etti:

  "Komşu olarak Irak halkının Basra'sıyla, Bağdat'ıyla Musul'uyla birlikte olabileceği barışçı ve mutlu bir siyasi yapıya kavuşmasına katkıda bulunması gündeme gelir ve bu durumda Türkiye, (biz yokuz ne haliniz varsa görün, biz bunun dışındayız) deme hakkını kendinde görürse, kendisine rağmen de birtakım gelişmelerin olacağı riskini görmek mecburiyetindedir."

  Siyasetin fırsatlarla riskleri dengeleme sanatı olduğunu vurgulayan Çiller, Türkiye'nin bir büyük devlet gibi davranması gerektiğini söyledi.

  Çiller, Irak'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde, eğer her şeye rağmen birtakım şeyler olacaksa Türkiye'nin bunun dışında değil tıpkı Ankara sürecinde olduğu gibi içinde yer alması gerektiğini belirtti. Çiller, Türkiye'nin böyle bir oluşumun  temelini ve inisiyatifini almak mecburiyetinde olduğunu da vurguladı.

  Çiller, sözlerini, "Herkes gözünü Amerika'da bulunan Sayın Başbakan'ın Türkiye'ye getireceği haberlere dikmiştir. Umarız milletin umutlarına kar yağmasın" diyerek tamamladı.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı