Gündem Haberleri

  Çiller: Türbanlının da eğitim hakkı var

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Türbanlı kadın, 1'inci sınıf vatandaştır’ sözleriyle kendi partisinden bile eleştiri alan DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, dün yine türbanı savundu. Çiller, üniversitelerin bir devlet dairesi olmadığını belirterek, herkesin istediği kılık ve kıyafetle, eğitim hakkından yararlanması gerektiğini söyledi.

  Çiller, dün partisinin Hilton Oteli'nde düzenlediği ve kadınların katıldığı kahvaltılı toplantıda konuştu. Yaklaşık 200 işkadınına, 1.5 saat hitap eden Çiller din istismarı ve türban konusunda şöyle dedi:

  ‘‘Bugün onlara yarın size. Bugün Türkiye'de iki grup var. Birincisi; Atatürçülüğü, laikliği kalkan yaptı ama arkasına saklanıp demokrasiyi tahrip edip çok büyük bir ayırımcılık yaptı. Bir diğer kitle var o da demokrasinin arkasına saklanıyor. Saklanarak bir başka dayatmayı gündeme getirmenin, cumhuriyeti tahrip etmenin altyapısını hazırlıyorlar. İkisine de karşıyım. Yarın eğer, böyle bir durum olursa, buna ilk karşı çıkacak benim. 25 yıl önce de üniversite hocasıydım, siyasette değildim. Başı kapalı olanlar alınmıyordu derse. ‘Hayır girebilir, blucin etekli de, bermudalı da girebilir, Ben kafasının üstündekilerle değil içindekilerle meşgul olmak görevindeyim' dedim.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı