Gündem Haberleri

  Çiller, ‘Titrek titrek okuyor’ diye gülmüştü

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, önceki hafta DYP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Bülent Ecevit için, ‘‘Birileri geliyor, ‘Al bunu imzala' diyor. Onu da imzalıyorlar, sonra okuyorlar. Böyle alıyorlar, titrek titrek okuyorlar. Gerçekten de titremeleri lazım’’ demişti.

  Çiller, Ecevit’in fiilen Başbakanlık yapamadığını da öne sürerek şöyle devam etmişti: ‘‘Bugün siyasetçi yoktur. Millet siyasetten koparılmıştır. Başbakanlığı kimin yaptığını millet görmek istemektedir.Deyin ki, 'ben bu işi yapamıyorum' İşte bir kayyum var orada. Nedir o? Onu da ilan edin. Böyle bir boşluğu siyaset kaldırmaz. Nerede Başbakan? Var mı yok mu belli değil. Bu ülkenin başbakan yerine koyduğu kişi kim? O belli değil de, bari o çıksın da bilelim. NATO üyeliği bile tehlikeye girdi. Bunu bile yapamayanların yapacağı iş derhal o koltuktan kalkıp istifa etmektir.’’

  Çiller, Grup konuşmasından sonra hafta boyunca Ecevit'in sağlıksız olduğu yönündeki iddiasını çeşitli yerlerde dile getirince, DYP milletvekilleri de kendisinden cesaret alarak, aynı eleştirileri sıkça dile getirmişti. Meclis Genel Kurulu'nda iki kez kavga çıkmasına neden olan DYP'lilerin Ecevit'e saldırılarından biri de DYP Van Milletvekili Fetullah Gültepe'den gelmişti. Gültepe de Ecevit'in başbakanlık yapamadığını ve ‘‘başka bir kişinin fiilen başbakanlık yaptığını’’ öne sürmüştü. Gültepe, Ecevit'in ‘‘Sağlıksız, yorgun ve bitkin’’ olduğunu öne sürerek Başbakanlık görevini Meclis'e iade etmesini talep etmiş ve bu yüzden kavga çıkmasına neden olmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı