Gündem Haberleri

  Çiller: Karşımızda dehşet ittifakı var

  Hürriyet Haber
  03.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Lideri Tansu Çiller de, devletin aşağıdan yukarıya doğru yeniden yapılanması gerektiğini söyledi. Devletin işleyişini ‘‘Tepeden inmeci’’ olarak değerlendiren Çiller, yeniden yapılanma için bir bedel ödemek gerekiyorsa buna hazır olduklarını belirterek, ‘‘Bunun bize bir siyasi faturası olacaksa hoş geldi, sefa geldi’’ dedi.

  Çiller, isim vermeden Türk Silahlı Kuvvetleri ve Demirel'i eleştirirken, bu kurumların ‘yetkilerinin sınırlarının yeniden tanımlanacağı’ mesajını da verdi. Parlamentonun ‘Danışma Meclisi’ konumuna sürüklendiğini savunan Çiller, ‘‘Parlamento kendisine biçilen görevi iyiden iyiye benimsemiş görünüyor. Bu parlamento, milli iradeyi temsil etme yeteneği sakatlanmış bir parlamentodur’’ dedi. Zaman geçirmeden erken seçime gidilmesi gerektiğini vurgulayan Çiller, ‘‘Karşımızda dehşet ittifakı var’’ dedi.

  DYP Grubu'nun dünkü ilk toplantısına, milletvekillerinin yarıya yakını katılmadı. Geçen döneme göre salon boş kalıca, oturumu yöneten Saffet Arıkan Bedük, ‘‘Arkadaşlarımızın büyük bölümü hâlâ Anadolu'da vatandaşlarımızla görüşüyor’’ dedi.

  Çiller, metinden okuduğu konuşmasında, ‘‘Karşımızda bir dehşet ittifakı var. Ben de bu ittifaklardan korkanları ayıplamıyorum. Ama siyasi tavrımızı böyle bir korkunun üzerine kurmaya kalkışırsak. O zaman ne olur biliyor musunuz? Adnan Menderes ve arkadaşlarını bir kez daha boğmuş oluruz’’ dedi.

  DSP'yi de isim vermeden eleştiren Çiller, ‘‘Ortakları da var. Dünyanın hiçbir yerinde ara rejimin işbirlikçiliğini kabul eden bir sosyal demokrat bulamazsınız. Sadece bizde var’’ dedi. Çiller, TSK ve Köşk'ü demokrasi anlayışı konusunda ‘sahtekarlıkla’ suçladı. Çiller, ‘‘Hiç kimse bu millet için demokrasi zemini dışında bir tarif yapamaz. Bunun dışındaki tarifler cehaletten kaynaklanmıyorsa, düpedüz sahtekarlıktır’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı