Gündem Haberleri

  Çiller: Kadınlar Meclis'e girin

  Hürriyet Haber
  05.12.2001 - 13:57 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 67`inci yıldönümünde, tüm kadınları siyasete ve meclise davet etti. Çiller, "Kadınlarımızın Meclise girmelerini istiyorum, kendilerini siyasete davet ediyorum" dedi.

  Çiller, TBMM`de kadın dernekleri temsilcilerini kabulünde yaptığı konuşmada, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişinden dolayı Atatürk`e şükran ve minnet hislerini dile getirdi ve ``Atatürk olmasaydı ben olmazdım. Türkiye`nin ilk kadın başbakanı, Atatürk`ün ürünüdür`` dedi.

  TBMM`deki kadın milletvekili sayısının artmak yerine azaldığına dikkati çeken Çiller, siyasete kadınların el koyma zamanının geldiğini söyledi.

  DYP`nin üye sayısının Türkiye`nin nüfus yapısını yansıtacağını anlatan Çiller, kadınların tüm nüfusun yüzde 50`sini oluşturduğunu hatırlattı ve ``Bu oran üye yapımıza yansıyacaktır`` diye konuştu.

  Çiller, DYP kadın kollarında kadın üyelerin kendi temsilcilerini seçmelerinin, kadınların bundan sonra kurumsal olarak parti içinde yapılanmalarını sağlayacağını bildirdi.

  DYP iktidarında her zaman kadın bakanların varolduğunu  ifade edenÇiller, ``Ancak mesele, genel başkana bağlı olmadan kadınlarımızın siyasete el koymalarının kurumsallaşmasıdır. Bu da sağlanacaktır`` dedi.

  Kadın derneklerini, kadınları yeni Medeni Kanun`da öngörülen   haklarını kullanmalarını sağlamak üzere bilgilendirme kampanyaları düzenlemeye çağıran Çiller, bir soru üzerine de, ``Medeni Kanun oylamasının yapılacağı saat konusunda haberdar edilmediği için oylamaya katılamadığını`` söyledi.

  PANTOLON YASAĞI

  Çiller, kadın memurların devlet dairelerindeki pantolon yasağını protesto için cuma günü pantolonla mesaiye gideceklerinin hatırlatılması üzerine de, yasaların çiğnenmemesi gerektiğini kaydetti. Çiller, ``Önemli olan bu değişimi çok bilinçli biçimde yapmave bunu yaparken de yasaları çiğnememektir. Haklıyken haksız çıkmamak çok önemli bir olay. Yasalar çerçevesinde kadınlarımızın çağdaş anlamda daha rahat olmasını sağlayacak değişiklikleri yasa olarak Meclis`te mutlaka destekleriz`` diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı