Gündem Haberleri

  Çiller’in Ağar'ı harcama planı

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Lideri Tansu Çiller ile İçişleri eski Bakanı ve Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar arasında Susurluk Skandalı'nın meydana geldiği Kasım 1996'dan bu yana süren soğuk savaşta, dün yeni bir cephe açıldı. Çiller'in Ağar'ı Susurluk Skandalı'nın ardından İçişleri Bakanlığı'ndan zorla istifa ettirmesiyle başlayan süreç, yeni bir dönemece girdi. Çiller, geçen yıl Anadolu gezilerine çıkarak, genel başkanlık için nabız yoklayan Ağar'ı seçimlerde TBMM dışında bırakmak ve Ankara'da belediye başkan adayı göstermek için atağa geçti. Çiller, Elazığ'daki gücüne karşın Ağar'ı milletvekili seçtirmemek için ismini, ‘‘Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için en şanslı aday’’ olarak öne sürdü. DYP, Ağar'ı belediye başkan adayı olarak görmek istediğini dün resmi olarak Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci'nin ağzından dile getirdi. Ekinci, DYP'nin Ankara'da 10 ismi içine alan bir anket yaptırdığını ve anketten Ağar'ın birinci çıktığını söyledi.

  REST ÇEKTİ

  Ağar da Hürriyet'e yaptığı açıklamada, ‘‘Benim memleketime, o memleketin kadirşinas ve vefakar insanlarına karşı borcum var. Kimse benden Elazığ dışında siyaset yapmamı düşünmesin. Elazığ dışında bir yerde siyaset yapmayı düşünmüyorum’’ diyerek, restini çekti. Ağar, ‘‘Bu konuda söyleyeceklerim bu kadar’’ dedi. Haber, DYP kulislerinde bomba gibi patlarken, DYP kurmayları bu konuda sessiz kalma yolunu seçtiler. Çiller'in bu kararının Ağar'a iletilmesi ve bu konudaki düşüncesinin alınması için bir heyet oluşturulması benimsendi. Ancak grup başkanvekilleri ve genel başkan yardımcılarının Ağar'la bu konuyu konuşmaktan çekinmeleri yüzünden görüşme gerçekleşemedi.

  ELAZIĞ SIRRI

  Çiller'in, Genel İdare Kurulu'ndan (GİK) çıkan önseçim kararına karşın bundan vazgeçerek Elazığ'da merkez yoklaması kararı aldırmasının ardındaki sırrı da anlaşıldı. Çiller'in DYP'ye katılan eski RP'nin Süleymancı milletvekillerinden Hasan Belhan'ı birinci sıradan genel merkez adayı göstermek için böyle bir karar aldırdığı öğrenildi. Çiller, geçen dönem parlamentoya giren eski genel başkan yardımcılarından Ahmet Küçükel'i de Elazığ'dan milletvekili adayı göstermek istiyor. Çiller, Ağar'ı Ankara'dan başkan adayı gösterebildiği takdirde, Elazığ'da Süleymancılar Cemaati'nin oyunu da alacağını düşünüyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı