Gündem Haberleri

  Çiller: Hükümet polisini dahi sokağa döktü

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, hükümetin, polisini dahi sokağa dökecek noktaya getirdiğini savundu. Çiller, af yasasının Anayasa Mahkemesi'nce iptali halinde daha büyük tehditlerin gündeme geleceğini savundu.

  Çiller, partisinin Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısı öncesi, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Türkiye'nin gündeminde olan bazı gelişmelerle, şartla salıverilmeye ilişkin yasa konusundaki haklılıklarının tescil edildiğini, üzülerek gördüklerini söyleyen Çiller, ''Gerçekten karşı karşıya kaldığımız bu af yasası, millet için ve önümüzdeki günler içinyepyeni tehditleri içermektedir. Nitekim, polise hain bir pusu yapıyorlar ve polis araçları taranıyor'' diye konuştu.

  Aynı suçu işleyen polis içerde

  ''Anayasa Mahkemesi'nin, şartla salıverilme yasasını eşitlik ilkesi çerçevesinde iptal etmesi halinde, daha büyük tehditlerin gündeme gelebileceğine'' işaret eden Çiller, eşitlik ilkesinin, Anayasa Mahkemesi'nin, önemle ele alacağı bir mesele olduğunu söyledi. Çiller, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bu yasada eğer itirafçılara bir af getiriliyorsa, ona yataklık yapanlara da af getirilmesi eşitlik ilkesi gereğidir, doğrudur. Ama öbür tarafta, tutacaksınız, bir polis, eğer bir suçu işlediyse, o af kapsamında olmayacak, aynı suçu dışarıda biri işlediyse o zaman af kapsamında olacak. Bunu kimseye anlatmanız mümkün değil. Bugün polislerimiz sokaklarda yürüyorlar. Meydanlar doludur, işçisi, memuru,esnafı, çiftçisi... Yakında emeklilerimizi de onca yaştan sonra meydanda görürsek şaşmayalım.

  Böyle bir ortamda af yasasının çıkıyor olması, özellikle, milletin hassasiyet içinde olduğu, görevi ihmal, trafik suçları, deprem müteahhitleri, binalara yanlış ruhsat veren görevlilerin af kapsamında olması, kamuoyu vicdanını rencide etmiştir. Bugün karşı karşıya olduğumuz durum daha da vahimdir. Çünkü hükümet, artık polisini dahi sokağa dökebilecek noktaya getirmiştir.''

  Çiller, şartla salıverilmeye ilişkin yasasının, Cumhurbaşkanı'nda olduğunu anımsatarak, ''Umuyoruz ki, Sayın Cumhurbaşkanı, kendi takdirleri doğrultusunda en doğruyu bulacak'' dedi.

  Kurumların arkasına saklanmak

  Çiller, Türkiye'nin, demokratikleşme hamlesinde geç kaldığını, bu konuya ciddi bir şekilde önem verilmesi gerektiğini kaydeden Çiller, şöyle devam etti:

  ''Bir iradeli hükümet, kurumların arkasına saklanarak, demokratikleşme yapmaz. O kurumu öne çıkaracaksın, onun arkasına saklanacaksın, MİT Müsteşarı'nı konuşturacaksın, sonra da 'Ben, bunu yaptım' diyeceksin. Onun arkasına saklanacaksın. Devletin, kurumlarını karşı karşıya bırakacaksın. Bu, ülkeyi kilitlemek olur. Bu, devletin içine bölücülük tohumlarını ekmek olur."

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller başkanlığındaki GİK toplantısı yaklaşık üç saat sürdü. Toplantının ardından yapılan açıklamada, 14 Mayıs 2000'de başlatılan üye kayıt yenilenmesinin, 2001 Mart ayının ilk haftasına kadar uzatıldığı belirtildi. Toplantıda ayrıca büyük şehirlerde partililere yönelik eğitim semineri düzenlenmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı