Gündem Haberleri

  Çiller: Hükümet Kıbrıs'ı altın tepside sunuyor

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 14:44 | Son Güncelleme:

  DYP lideri Tansu Çiller, "Yarım asırlık siyasi hayatında, akılda kalan tek icraatı Kıbrıs Barış Harekatı olan sayın Ecevit, yarattığı yönetim boşluğu nedeniyle Kıbrıs'ı altın tepsi içinde Rumlara sunmak üzeredir" dedi.

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, partisinin TBMM Grup Toplantısı`nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği ilerleme raporunun bu konuya ilişkin işaretleri verdiğini savunarak, ``Yılmaz-Ecevit ikilisinin ve bu ikilinin her yaptığına sessizce baş eğen sayın Bahçeli`nin Türk milletinin ve Türk tarihinin önüne koydukları fatura Kıbrıs olmuştur`` dedi.

  Yaşanmış tarihin, fiili durumun, uluslararası anlaşmaların Türkiye`nin tezini doğruladığını vurgulayan Çiller, şunları söyledi:

  ``Bütün bunlara rağmen yine de siz Kıbrıs`ı masa başında kaybetme yolunda adım adım hızla ilerleyeceksiniz. Öyle görülüyor ki, sayın Dışişleri Bakanı`nın Yunan muhabbeti, Türk dış politikasının belkemiğini yok etmekten başka bir işe yaramamıştır. Meselenin bu noktaya geleceği yıllar öncesinden belli iken, yıllardır Türk dış politikasına Selanik`te Sirtaki oynatan sayın Cem, şimdi (Türkiye`nin ağır bedeller ödemeyi göze alması gerektiğini) söylüyor.``

  NE KIBRIS'TAN NE AB'DEN

  Bedel ödetmekten söz edebilen bir Türkiye`nin, bedel ödemekten sözeden bir Türkiye haline geldiğini ifade eden Çiller, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ``Bunun Türkçesi şudur. (Üstüme gelmeyin, intihar ederim). Bu eşi benzeri görülmemiş caydırıcılığın, bizim iktidarımızın hastalıklı idrakiyle uyuşan bir tarafı mutlaka olabilir ama dış politikanın kaya gibi sert gerçekçiliği ile uyuşan bir tarafı yoktur. Türkiye`nin kendikendine zarar vermesinden korkacak bir Yunanistan veya Avrupa Birliği`nin olabileceği, yatsa yatsa sayın Ecevit`in aklına yatar. 1997 yılında iktidara geldiklerinde (Avrupa defterini kapattık) diyenler, Avrupa`yı önce PKK`ya sonra Ermeni lobisine ve nihayet Rum kesimine ve Yunanistan`a terk etmişlerdir. Her üç konuda da Avrupa belgelerinde Türkiye mahkum edilmiştir. Eğer bugün (Güney Kıbrıs`ı AB`ye alırsanız biz de Avrupa Birliği`nden vazgeçeriz) diyorsanız ki- bir anlamda buna getiriyorsunuz meseleyi- bunun Rum- Yunan perspektifine teslim olmaktan başka bir anlamı yoktur. Kimsenin de umurunda olmayacaktır. Kendi elinizle kendinizi Avrupa`dan izole edersiniz. Elinizdeki bütün kartlardan peşinen vazgeçersiniz.``

  Çiller, Türkiye`nin ne Kıbrıs`tan ne de Avrupa Birliği`nden vazgeçmemesi gerektiğini belirterek, ``Bir büyük Türkiye her ikisini de birlikte gerçekleştirmelidir`` dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı