GeriGündem Çiller: FP, 2'nci olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiller: FP, 2'nci olur

Gözünü FP tabanına diken ve tarikatlara milletvekili kontenjanı ayıran DYP Lideri Tansu Çiller, FP'nin seçimlerde 2'nci parti çıkacağını iddia etti, ‘‘Biz FP'den daha iyi durumdayız’’ dedi. Çiller, İzmir'de Burhan Özfatura aracılığıyla FP-DYP arasında ittifak çalışmalarının yürütülmesine rağmen, ‘‘İttifak olmayacak’’ dedi. FP'nin, eski RP tabanını taşıyamadığını iddia eden Çiller, DYP yöneticileriyle seçim kampanyaları için yapılan bir toplantıda şöyle konuştu:

‘‘RP'ye giden eski AP ve DP oylarını geri alacağız. Yaptırdığımız anketlerde, bu partinin devamı olan FP 2'nci çıkıyor. Biz FP tabanından oy almıyoruz, kendi oylarımız geri gelecek.’’

Yasaklı lider Necmettin Erbakan'ın 1995 seçimlerinde, varoşlarda yaşayan sosyaldemokrat kökenli yurttaşlara karşı kullandığı söylemi de meydanlara taşıma kararı alan Çiller, bunun için yeni bir strateji geliştirdi. Çiller, ‘Büyük Sağ Projesi’ adını verdiği bu stratejiyle, özellikle varoşlardaki dağınık sosyal demokrat kitlenin oyunu almaya çalışacak. Çiller ayrıca Yeniden Doğuş Partisi, (YDP), Liberal Demokrat Parti (LDP), Demokrat Parti (DP) yöneticileriyle temasa geçerek, DYP listelerinden seçimlere katılmaları isteyecek.

Çiller'in BBP ile bu konuda temasa geçmeyeceği belirtilirken, DYP'li bir kaynak, ‘‘BBP, FP ile hareket eder’’ değerlendirmesini yaptı. Çiller'in danışman ekibi tarafından hazırlanan proje hayata geçirilebilirse, Korkut Özal'ın liderliğini yaptığı Demokrat Parti kendini feshederek, DYP'ye katılacak. Bu yılın Temmuz ayında toplanacak kongre ile DYP'nin adı Demokrat Parti olarak değiştirilecek.

Bu arada sol söylemin geliştirilmesi ve Türkiye koşullarına uyarlanması işini de İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Danışmanı John Banks üstlenecek. Banks, hafta sonu Çiller'in seçim kampanyasında görevlendirilen ABD Başkan Yardımcısı Al Gore'un danışmanı Robert Squire ile Türkiye'de olacak.

Londra'dan seçim kıyafeti

Çiller'in, 3 günlük Londra gezisi sırasında, imaj değişikliği için danışmanlarıyla birlikte çalışmalar yaptığı öğrenildi. Türkiye'deki danışmanlarından bazılarını yanında götüren Çiller, Londra'nın tanınmış mağazalarından alışveriş yaparak, seçimde giyeceği kıyafetleri belirledi. Çok sayıda farklı giysi aldığı belirtilen Çiller'in, özel bir hastanede kapsamlı check-up yaptırdığı da kaydedildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle