Gündem Haberleri

  Çiller’den MHP’ye: Sebze-meyve milliyetçileri

  Hürriyet Haber
  25.07.2001 - 15:29 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, hükümete ve MHP’ye yüklendi. Çiller, “kutsal değerler, o değerleri temsil ettiğini söyleyenler tarafından tahrip ediliyor. Kendilerine milliyetçi diyen partiler, sebze-meyve milliyetçiliğine dönmüşlerdir” dedi.

  DYP TBMM Grubu, son siyasi gelişmeleri değerlendirmek ve Anayasa Mahkemesi'ne açılacak iptal davalarını kararlaştırmak üzere olağanüstü toplandı. DYP Genel Başkanı Çiller, TBMM tatile girmeden önce iktidarın ''yangından mal kaçırır gibi birçok yasa çıkardığını'', bunların hemen hemen tamamının iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi'ni gidilmesi hususunu da grupta ele alacaklarını söyledi. Tansu Çiller, grupta yaptığı konuşmada, iktidarın Türk ekonomisini kısır döngü içinde soktuğunu iddia etti. IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in hafta sonu Türkiye'ye geleceğini anımsatan Çiller, şöyle konuştu:

  2-3 AY KAZANMAK UĞRUNA

  ''Buradan Fischer'e çağrıda bulunuyorum: Sakın ola Türkiye'yi2-3 ay rahatlatmak uğruna yeniden bir sıcak para politikasına sokmayın. İktidar bunu yaparsa, bunun tek anlamı (seçime gidiyoruz) demektir. Ülkeyi 2-3 ay rahatlatıp, döviz kurunu aşağı çekersiniz. Sıcak parayı getirirseniz bunlar kısa vadede yüksek faizi alıp gider, iç borç yeniden patlar. Türkiye öyle bir hale gelir ki hiçkimse bu işin altından çıkamaz. Onun için bu sıcak para politikası Türkiye'yi buraya getiren en önemli olgudur. Eğer buraya yeniden dönülürse seçim sinyaliverilmiş olur. 2-3 ay kazanabilmek için bunu yapmalara hiçbir memleketsever müsaade etmemelidir.''

  MANEVİ DEĞERLER SAKATA ÇIKTI

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, milli değerleri temsil ettiğini söyleyenlerin o değerleri tahrip ettiklerini öne sürerek, ''Kendilerine milliyetçi diyen partiler, sebze-meyve milliyetçiliğine dönmüşlerdir'' dedi.

  Çiller, hükümet üyelerinin 1999 yılında uygulanan programın Türkiye'ye uygun olmadığının ifade ettiklerini söyledi.

  Uygulamaya konulan son programda da revizyon yapılmasına ihtiyaç duyulduğunun dile getirildiğini kaydeden Çiller, ''Türkiye'yi denek mi zannediyorsunuz? Bu işin sorumluluğunu IMF'ye yüklemek de yanlıştır. Bu millet IMF'yi mi sizi mi seçti?'' diye sordu.

  ABD Başkanı Bush'un Türkiye'yi yakın takibe aldıklarını ve hastalıklı olduğunu söylediğini, G-8'lerin de Türkiye'yi ''hastalıklı '' olarak nitelediğini savunan Çiller, şöyle konuştu:

  ''Koskoca Türkiye başka ülkeler tarafından karantinaya alındı. (Hastalık etrafa yayılmasın, aman verdiğimiz kredileri alalım.) diyorlar. Bunun için birtakım insanlar tasfiye memuru gibi atanıyor. Netice itibarıyla bütün kutsal değerler, o değerleri temsil ettiğini söyleyenler tarafından tahrip ediliyor. Kendilerine milliyetçi diyen partiler, sebze-meyve milliyetçiliğine dönmüşlerdir.

  Bu ülkenin bütün değerlerini ucuzlattılar, bütün maddi manevi değerlerini sakata çıkardılar. Türkiye'nin onurunu koruma, başını dik tutma değerini zaafa uğrattılar. Dışa karşı onurunu koruyamayan bir Türkiye, kendi içinde de istikrarını sağlayamaz.''

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı