GeriGündem Çiller ağlayarak veda etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çiller ağlayarak veda etti

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Büyük Kongre'de yaptığı konuşmada partililere, "Hayatımın en büyük gururu, şerefi, bu büyük ve soylu ailenin, destansı davanın genel başkanı olmak olmuştur" sözleriyle veda etti.

Çiller, Divan Başkanlığı seçimlerinin yapılmasının ardından, saat 14.45 sıralarında 7. Olağan Büyük Kongre'nin yapıldığı Atatürk Kapalı Spor Salonu'na geldi. Delegasyonu ve konukları selamlamasının ardından kongreye hitap etmesi için kürsüye davet edilen Tansu Çiller, 3 Kasım seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. 

İktidarın yarattığı umutsuzluk, yoksulluk, yolsuzluk ortamının  milletteki büyük öfkeyi meclisin tümüne yönelttiğini ifade eden Tansu Çiller, şunları kaydetti:

KIRATIN KADIN SÜVARİSİ

DYP'nin 7. Olağan Kongresi'nde delegelere veda eden Tansu Çiller, yaklaşık 9 yıl 6 ay süreyle bu partide genel başkanlık yaptı. 

Tansu Çiller, 1946 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'ni bitiren Çiller, University Of New Hampshire'de master,University Of Connecticut'da doktora, Yale Üniversitesi'nde post doktora yaptı. 

Boğaziçi Üniversitesi'nde ekonomi profesörü ve bölüm başkanı olarak görev yapan Çiller, Dünya Bankası'nda çalıştı, İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası'nda ekonomi danışmanlığı görevinde bulundu.  

Çiller, 20 Ekim 1991 tarihinde yapılan Milletvekili Genel seçiminde, parlamentoya DYP'den İstanbul Milletvekili olarak girdi.  

20 Kasım 1991'de kurulan Süleyman Demirel kabinesinde Devlet Bakanı olarak görev alan Çiller, bu görevinden 9 Haziran 1993 tarihinde istifa etti.  

Demirel'in Cumhurbaşkanı olmasıyla boşalan DYP Genel Başkanlığı'na13 Haziran 1993 tarihinde seçilen Çiller, 25 Haziran 1993 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 50. Hükümetini kurdu. 

Çiller, 5 Ekim 1995 tarihinde de 51. Cumhuriyet hükümetini kurdu. Ancak, DYP azınlık hükümeti, 15 Ekim'de TBMM Genel Kurulu'nda güvenoyu alamadı. Tansu Çiller, daha sonra DYP-CHP koalisyonu şeklinde 52. hükümeti kurdu. 

24 Aralık 1995 seçiminden sonra kurulan DYP-ANAP koalisyon hükümetinde yer almayan Çiller, DYP-RP koalisyonu şeklinde oluşturulan 54. hükümette Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı oldu. 

İngilizce ve Almanca bilen Çiller, iki çocuk annesi. 

DYP'nin, 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan milletvekili erken genel seçiminde barajı aşamaması üzerine, bütün sorumluluğu üstlendiğini açıklayan Tansu Çiller, genel başkanlığa da aday olmayacağını bildirmişti. Çiller, bugünkü 7. Olağan Büyük Kongre'de delegelere veda etti. 

Tansu Çiller, yaklaşık 9 yıl 6 ay DYP'de Genel Başkanlık görevini yürüttü.  

''Demokrasilerde aslında hesabı iktidarlar verir. Ama bu defa millet ayırım yapmadı. Tümüyle bütün meclisi cezalandırdı. Belki en çok ben üzüldüm, ben acı duydum. Ama hiçbir mazeretin arkasına sağınma lüksümüz olamaz. Sorumluluğu tümüyle ben alıyorum. Hiç kimseye kızgın ve kırgın değilim. Millete kırılmayız. Ama meydanlarda söylediğimiz bir şey var. Dedim ki 'sadece Allah'ın ve milletimin önünde eğilirim.'Şimdi de milletimin o kararının önünde eğiliyorum.''

EMANETİ İADE

Çiller, delegelerin, kutsal emaneti kendisine verdiğini, bugün de delegelere bunu iade edeceğini belirterek, delegelerin vereceği kararın doğru olacağını söyledi.

Delegelerden, ''Yarış sandıklar açılana kadar sürsün'' isteğinde bulunan Çiller, ''Sandıktan kim çıkarsa çıksın, herkes omuz omuza onun arkasında kilitlensin'' dedi.

Çiller, artık 3 Kasım seçimlerinin hesabının yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, sorumluluğu, sadece kendisinin alarak gittiğini ifade etti.

'VEDA ETTİĞİM, KÜRSÜ VE MAKAMDIR'

''Birbirimizi bu hesaplamalarla kırmayalım'' diyen Çiller, şöyle konuştu:

''Artık veda zamanı geldi. Veda ettiğim şey, şu kürsü, makamdır. Bir nefer, bir anne gibi, sade bir dava arkadaşınız olarak geliyorum. Yarınlar elbette bizimdir. Gün doğmuş, gün batmış... Bu şanlı, şerefli yolda bu dava ebediyyen sürecektir. Yarın yeni bir gün başlayacak. Bu davanın başkanı olmak ne kadar onurluysa, bir o kadar da zordur. Onun için kırata yakışan kenetlenmek, yürüyüşüne inatla devam etmektir.'' 

Çiller, konuşmasını, ''Sizlere veda ederken, son bir şeyi bilmenizi istiyorum: Hayatımın en büyük gururu, şerefi, bu büyük ve soylu ailenin, destansı davanın genel başkanı olmak olmuştur'' sözleriyle, ağlayarak sürdürdü.

Tansu Çiller'in bu sözleri, salonda bulunanlarca uzun süre alkışlandı. Bazı partililer ve delegelerin de gözlerinin dolduğu görüldü.

Çiller, sözlerini, ''Ve bu şerefi hayatım boyunca, ömrümün son nefesine kadar yüreğimin en seçkin köşesinde taşıyacağım. Hepinizi burada hasretle, şükranla kucaklıyor, hepinizi Allah'a emanet ediyorum. Yolunuz açık olsun'' diyerek tamamladı.

Çiller'in konuşması, salonda bulunanlar tarafından, ''Türkiye seninle gurur duyuyor'', ''Evlatların seninle gurur duyuyor'' sloganları ile kesildi.

Konuşmasının ardından Çiller'e, beyaz gül armağan edildi. Çiller, konuşmasını tamamladıktan sonra salondan ayrıldı.

ÇİLLER AYRILDI, KESİCİ VE AĞAR GELDİ

Öte yandan, Çiller'in kongre salonundan ayrılıp aracına bindiği sırada, Genel Başkan adaylarından İlhan Kesici kongre salonunun dış kapısından giriş yaptı. Bu sırada yaşanan izdiham nedeniyle çok sayıda gazeteci ve partili ezilme tehlikesi yaşadı.

''Başbakan İlhan''sloganlarıyla salona giren İlhan Kesici, delegasyon ve konukları selamladıktan sonra protokol tribünündeki yerine oturdu.

İlhan Kesici'nin hemen ardından saat 15.30 sıralarında ise Genel Başkan adayı, Elazığ Milletvekili Mehmet Ağar Atatürk Kapalı Spor Salonu'na giriş yaptı. Taraftarlarının ''Elazığ'da doğdu, DYP'li oldu Mehmet Ağar'', ''Türkiye seninle gurur duyuyor'', ''büyük başkan'' ve ''Başbakan Ağar'' sloganlarıyla karşılanan Mehmet Ağar, kongre salonunun tribünlerini dolduran delegeler ve tribünlerden de büyük destek gördü. Ağar kongre salonuna, ''Ölürüm Türkiyem'' şarkısı eşliğinde girdi.

Mehmet Ağar da salonda delegasyon ve konukları selamladıktan sonra diğer adayların aksine protokol yerine delegelerin arasına oturdu.

Öte yandan, Genel İdare Kurulu (GİK) Faaliyet Raporu, Genel BaşkanYardımcısı Mehmet Ali Yavuz tarafından okundu ve ibra edildi.Ayrıca, Merkez Karar Kurulu (MKK) raporu ve kesin hesap raporu da okunarak kabul edildi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle