Gündem Haberleri

  Çıldırtan uçak hapsi

  Şenol COŞKUNER-Bahri BÜKE/İSTANBUL
  27.01.2006 - 02:20 | Son Güncelleme:

  THY’nin İzmir yolcuları dokuz saat süren rötarda, altı saat uçakta kapalı kaldı. Hava koşulları nedeniyle kalkamayan Alitalia uçağının Türk yolcuları da ’schengen’ vizelerinin olmaması nedeniyle 24 saat havalimanından çıkamadı.

  İSTANBUL’daki yoğun kar yağışı biri İtalya’da diğeri İstanbul’da iki büyük rötar problemi yaşattı. Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-İzmir seferi için İstanbul’dan önceki gece 22.00’de kalkması gereken TK-344 sefer sayılı uçağı yaklaşık 9 saat rötarlı kalktı. Atatürk Havalimanı’ndan 22.00’de kalkması gereken uçak, yaşanan aksaklıklar nedeniyle ancak 01.30’da yolcu aldı. Ne zaman kalkacakları konusunda kendilerine sağlıklı bilgi verilmeyen yolcular hava şartlarının düzelmesi için tam 6 saat uçakta beklemek zorunda kaldılar. Bazı yolcuların bekleyiş sırasında polisi arayarak yardım istediği ifade edildi. Sonunda uçak hava şartlarının düzelmesiyle saat 07.54’te kalkarak İzmir’e gitti. THY yetkilileri ise uçak içerisine alınan yolcuların güvenlik gerekçesiyle uçaktan indirilmeyerek yaklaşık 6 saat bekletildiklerini söyledi.

  İstanbul’daki kar yağışı nedeniyle Milano-İstanbul seferini yapacak olan Alitalia uçağının havalanamaması farklı bir sorun yaşanmasına neden oldu. İtalya’dan havalanamayan uçaktaki Türk yolcular, ’schengen’ işkencesi gördü. Milano’daki uçakta bulunan 300 yolcudan ’schengen’ vizesi bulunan 40 kadarı Milano’daki bir otele yerleştirildi. Vizesi olmayan diğer yolcularsa 24 saat bekleme salonunda esir kaldı.

  Zaman zaman havalanacağı belirtilen uçağın bir türlü kalkmaması aralarında çocukların da bulunduğu yolcuların sinirlerini bozdu. Bilgi alamayan yolcular alkışlı protestoya başladı. İtalyan polisler yolcuları sakin olmaya davet etti. Ancak yolcular ellerindeki şişeler ve metal eşyalar ile yere ve sert zeminlere vurarak protestolarını sürdürdü.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı