GeriGündem Cildi ölü deriden arındırmak için kullanılan yöntemin adı nedir? 20 Kasım hadi ipucu sorusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cildi ölü deriden arındırmak için kullanılan yöntemin adı nedir? 20 Kasım hadi ipucu sorusu

Cildi ölü deriden arındırmak için kullanılan yöntemin adı nedir? 20 Kasım hadi ipucu sorusu

Cildi ölü deriden arındırmak için kullanılan Peeling yöntemi, evde kolayca uygulanabiliyor. Cilt hücreleri yenilendikçe ölü hücreler atılırken, bazı hücreler vücudu kolay kolay terk etmemektedir. Peki, cildi ölü deriden arındırmak için kullanılan yöntem olan peeling tam olarak nedir? İşte, o detaylar

Cilt hücreleri yenilendikçe ölü hücreler dışarı atılır. Ancak, yine de ölü hücreler kolay kolay vücudu terk etmez. Deri üzerinde yapışarak kalırlar ve gözenekleri tıkayarak cildin hava almasına engel olurlar. Bu durum zamanla ciltte sivilce, siyah nokta oluşumunu tetikler. Bu soruna karşılık, ölü hücreleri temizlemek, cildin yenilenmesine yardımcı olmak amacıyla bir takım işlemler yapılır. Peeling denilen bu işlemler, kimyasal asitlerin ya da meyve asitlerinin kullanımıyla uygulanarak, cilt üzerindeki ölü tabakanın soyularak temizlenmesini kapsar.

Bazı kimyasal peeling uygulamalarında kullanılan maddenin yoğunluğuna bağlı olarak, ciltte daha derin tabakaları etkilemesi söz konusudur. Bu durum, ciltteki kızarmaların ve soyulmaların bir iki hafta boyunca devam etmesine sebep olur. Eğer kimyasal bir peeling uygulaması söz konusuysa mutlaka bir dermatolog yardımı alınarak bilinçli bir şekilde hareket edilmelidir. Aksi durumda ciltteki ölü hücreleri temizlemek isterken sağlıklı hücrelere de zarar vermek söz konusu olabilir.

Daha yüzeysel olarak uygulanan ve meyve asitleriyle yapılan peeling cildin sadece üst tabakasını etkilediği için kimyasal peelinglere göre ciltteki hassasiyet de, hassasiyet süresi de daha azdır. Bu sebeple eldeki malzemelerden de yararlanılarak doğal yoldan evde peeling yapmak mümkündür. Ancak evde peeling uygulamadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Her şeyden önce peeling uygulanacak bölgede açık yara ya da sivilce var ise bu bölgelere peeling yapmaktan kaçınılmalıdır. Aksi durumda yaralar enfeksiyon kapabilir ve sivilceler daha da çoğalabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise göz ve dudak bölgesine peeling kesinlikle uygulanmamalıdır. Ayrıca çok sık peeling uygulamak cildin kendini koruması konusunda tembelleştireceği için ciltte problemler yaratabilir. Bu sebeple peeling uygulaması haftada en fazla iki kez denenmelidir. Bunun yanında kuru ciltlere, peelingin vücutta kurumaya yol açması sebebiyle daha hassas davranılmalı, her peeling sonrası mutlaka nemlendirici bir takviye uygulanmalıdır. Peelingi uygulanacak bölgenin temiz olması da önemli bir unsurdur. Uygulama öncesi cildin kimyasallardan ve kirlerden arınması gereklidir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle