Gündem Haberleri

  Çiğli Belediye Başkanlığı'na Solak seçildi

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  23.11.2009 - 15:16 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Çiğli İlçesi'nde Ensari Bulut'un ölümü ardından boşalan Belediye Başkanlığı koltuğuna CHP'li Metin Solak seçildi. Seçimin yapıldığı salonda gerginlikler yaşandı. CHP'li eski Meclis üyesi Nevzat Yıldırım, adaylığını açıklayan CHP'li Metin Solak'ı itti. Solak ise "Kafama sıkarım adaylıktan vazgeçmem" dedi.

  BAŞKANLIK SEÇİMİNDEN FOTOĞRAFLAR

  Kanser hastalığına yenik düşen CHP'li Ensari Bulut’un yerine seçilecek Belediye Başkanı için Çiğli Belediye Meclisi olağanüstü toplandı. Çiğli Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda saat 11.00'de başlayan meclis toplantısı sakin başladı. CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı meclis toplantısını Meclis Başkan Vekili Hüseyin Benzer yönetti. İlk tur oylama öncesi CHP’nin 1 gün önceki grup toplantısında, grup kararı ile aday gösterdiği Meclis Üyesi Şeref Bektaş, tek aday olarak seçime girdi. AK Parti Grubu sürpriz yaparak Grup Başkanvekili Sıddık Soysal'ı başkan adayı gösterdi.

  Seçimler öncesi, merhum Başkan Ensari Bulut adına saygı duruşunda bulunuldu. CHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Ali Karabay, aldıkları kararla Şeref Bektaş’ı aday olarak gösterdiklerini söyledi. AK Parti'li üye İrfan Eskin gizli oylama ile yapılan seçimlerde grup kararı ile aday gösterilmesinin yanlış olduğunu, usul hatası yapıldığını iddia etti. Eskin, aday olmak isteyenlerin sözlü olarak adaylıklarını açıklamaları gerektiğini söyledi.

  Dünkü grup toplantısında eğilim yoklamalarına katılmayarak adaylıktan çekilen CHP'li Metin Solak da Karabay'ın konuşmasının tutanaklardan çıkartılması gerektiğini istedi. Solak, gizli oylamalarda grup kararı alınamayacağını belirtti. AK Parti Grup Başkanvekili Sıddık Soysal, partileri adına Başkan adayı olduğunu sözlü olarak açıkladı.

  “KAFAMA SIKARIM, ADAYLIKTAN VAZGEÇMEM”

  Bu arada Metin Solak, ilk tur oylamalar öncesi salona gelerek sürpriz kararla başkanlığa yeniden aday olduğunu divana iletti. Solak’ın ani adaylık kararı üzerine Meclisi yöneten Meclis Başkan Vekili Hüseyin Benzer, oylama hazırlıklarının yeniden gözden geçirilmesi için oturuma ara verdi. Meclis üyelerinin salonu terk ettiği sırada izleyici sıralarında oturan CHP'li eski Meclis üyesi Nevzat Yıldırım, adaylığını açıklayan Metin Solak'ın yanına gelerek, “Grup kararını bozdun. Partiyi bölüyorsun” diyerek Solak’ı itti. Bu olay üzerine partililer arasında kargaşaya neden oldu. Güçlükle salonu terk eden Metin Solak, odasına giderken “Kafama sıkarım yine de adaylıktan vazgeçmem” dedi.

  Solak'ın ardından odaya giren İl Başkan Rıfat Nalbantoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasında kısa süren tartışma oldu. Nalbantoğlu ve Kocaoğlu, başkanlığa aday olduğunu söyleyen Solak'ı çekilmeye ikna edemedi. Meclise yarım saat ara verilirken iki partinin meclis grupları Başkanlık katında özel toplantıya geçti. Meclisi izlemek isteyenler salona alınmadı. Bu arada Yeni Asır Gazetesi muhabiri Fatih Yapar, salona giriş sırasında tartaklandı.

  İlk tur için yapılan oylamada CHP’li Şeref Bektaş 13, AK Parti'li Sıddık Soysal 11, CHP’li diğer aday Metin Solak 5 oy alırken, 2 oy da boş kullanıldı. İlk turda gereken 3'te 2'lik çoğunluk sağlanamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci tur oylama öncesi fenalaşan CHP meclis üyesi Muhlis Yıldırım hastaneye kaldırıldı, gecikmeli de olsa ikinci tur oylamaya katıldı.

  İkinci tur oylamada seçimi kazanmak için gereken, 3'te 2'lik çoğunluğa adaylar ulaşamadı. Bu durda Bektaş 12, Soysal 11, Solak 7 oy alırken, 1 oy boş çıktı. AK Parti adayı Sıddık Soysal, son oylama öncesi adaylıktan çekildiğini açıkladı. Üçüncü tura, CHP adayları Şeref Bektaş ve Metin Solak katıldı. AK Parti'li üyelerin desteğini alan Metin Solak, 31 oyun 16'sını alarak Çiğli Belediyesi'nin yeni Başkanı oldu, Bektaş 14 oyda kalırken 1 oy da boş çıktı. CHP İl Başkanı Nalbantoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Solak'ı tebrik etmeden salondan ayrıldı.

  Yeni Başkan Metin Solak, grup kararına karşı aday çıkmasının yanlış olmadığını söyledi. AK Parti adayı Sıddık Soysal’ın adaylıktan çekilmesinin ardından bu grubun kendisine destek verdiğini doğrulayan Solak, Aziz Kocaoğlu ve İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nun kendisini kutlamadan gitmesine cevap vermedi. Bu arada CHP'nin iki adayının da Alevi kökenli olduğu belirtildi.

  Haczettirdiği koltuğa başkan oldu

  ÇİĞLİ Belediye Başkanı olan Metin Solak, 1964 yılında Tokat'ın Zile İlçesi'nde dünyaya geldi. Solak, İlkokulu Ankara'da, ortaokul ve liseyi Tokat'ta tamamladı. 1990 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1989 yılında SHP'de siyasete başlayan Metin Solak, SHP ve sonrasında CHP'de çeşitli kademelerde görevlerde bulundu. Birçok dernekte kurucu üyeliği bulunan Metin Solak Demokratik kitle örgütlerinde de çalıştı. Solak'ın adı ilk kez beş yıl önce bir haciz işlemi için geldiği Çiğli Belediyesi'nde duyulmuş, haciz işlemi sırasında Belediye Başkanı Ensari Bulut'un makam koltuğunu, makam masasını ve özel eşyalarını haczeden Solak gündeme oturmuştu. 2009 seçimlerinde CHP'den meclis üyesi seçilen Solak, Ensari Bulut tarafından başkan yardımcılığına getirilmiş ve ölümünden önce de süresiz başkanvekili olarak görevlendirilmişti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı