Gündem Haberleri

  Çiğli Belediye Başkanı toprağa verildi

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  16.11.2009 - 15:28 | Son Güncelleme:

  YILLARDIR mücadele ettiği kansere yenik düşen Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut İzmir'de toprağa verildi.

  Cenaze törenine, sporu öğrettiği gençler, baleyi öğrettiği çocuklar, her türlü sorunuyla yakından ilgilendiği işçiler, meslek edindirdiği kadınlar ve birlikte yol aldığı siyasetçiler akın etti. Cenazede dersaneye göndererek, üniversiteye kazandırdığı gençler ‘Başkan elveda’ diye bağırdı. Son nefesine kadar ücret ödemelerindeki sorunla ilgilendiği işçiler de onu ‘Emekçinin dostu’ sözleriyle uğurlandı.

  CHP'li Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut, 9 kez atlattığı ölüme sonunda teslim oldu. Bulut'un cenaze töreni 2006 yılında kendi yaptırdığı ve tefrişatıyla yakından ilgilendiği Küçük Çiğli Cemevi'nde yapıldı. Alevi Dedesi Seyit Kamer, dini törende Bulut'un yardımseverliği, dürüstlüğü, sevecenliği ve alçakgönüllülüğü vurguladı. Cenaze törenine CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Canan Arıtman ile Güldal Mumcu dışındaki tüm İzmir milletvekilleri, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Diyarbakırlı Mesut Değer, İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, ilçe belediye başkanları ile binlerce partili ve vatandaş katıldı. Bulut'un iki yıl önce evlendiği eşi Ester Bulut, gözyaşlarına boğuldu. Törende vatandaşlar ağlayarak Bulut'un fotoğraflarını okşadı, yakalarında altı oklu Ensari Bulut fotoğrafı taşıdı. Otomobillere, ilçedeki bilboardlara, üzerinde ‘Seni unutmayacağız’ yazılı posterler asıldı. Binlerce kırmızı karanfil dağıtıldı.

  EMEKÇİNİN DOSTU, GÜZEL İNSAN

  Çiğli Belediyesi önünde düzenlenen törende sunucu Başkan Bulut'u şu sözlerle anlattı:

  “O Çiğli'nin gülen yüzü, gururu. O çağdaş, devrimci, ilerici, aydın. O halk adamı, hizmet sevdalısı. O işçinin, emekçinin dostu. O eğitimci, çocukların başkan babası. O, sıcak, sevgi dolu, sevecen, alçak gönüllü, beyfendi. O dost insan, güzel insan, canımız, başkanımız Ensari Bulut. Çok sevdiği ilçesine hizmet arzusu hiç bitmedi. O kadar çok istedi ki hizmet etmeyi, başkanlığı boyunca kansere hep direndi. Vücudunun çeşitli yerlerine sıçrayan kanseri defalarca yendi. Ama Ensari Başkan bu kez başaramadı, hastalık onu yendi.”

  VAROŞLARA BALEYİ, ÇOCUKLARA GİTARI ÖĞRETTİ

  Kültüre sanata önem veren Ensari Bulut sanat okulları, meslek kursları açtı. Yüzlerce kadına, gence, çocuğa gitarı, baleyi bağlamayı, halk oyunlarını öğretti. “Yaşanılan kent ancak sanatla ilerler” dedi. Gururu olarak gördüğü, kendisinin de bizzat gece gündüz çalıştığı Çiğli Festivali'ni ilçeye kazandırdı.

  ANNESİNİN YANINA DEFNEDİLDİ

  Çiğli Belediyesi önündeki törenin ardından Başkan Bulut, Doğançay Mezarlığı'na 2004 yerel seçimlerinden bir ay önce vefat eden annesinin yanına defnedildi.

  ENSARİ BULUT KİMDİR

  1956 yılında Diyarbakır'da doğdu. İlköğretimini İzmir'de, ortaöğretimini Kırşehir ve Çanakkale öğretmen okullarında yatılı olarak tamamladı. 1975- 1976 döneminde Diyarbakır eğitim Enstitüsü Almanca bölümünden mezun oldu. çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Öğrencilik ve meslek hayatı boyunca öğrenci temsilciliği, demokratik derneklerde yöneticilik yaptı. Siyasetle bu dönemde tanıştı. 12 Eylül İhtilali'nin ardından öğretmenlikten ayrıldı. Köy-Koop İzmir Birilği'nin çeşitli kademelerinde yöneticilik yaptı. Bu yapı içinde Macaristan ve Avusturya'da ihracat organizatörü olarak görev aldı. 1984 yılında SODEP'e girdi. SHP ve CHP'nin çeşitli yönetim kademelerinde çalıştı. 1990 yılından sonra kendi şirketini kurdu. 2004 yılında Çiğli Belediye Başkanı seçilince şirketini devretti. 2009 yerel seçimlerinde güven tazeledi. 2007 yılında Ester Mercan ile evlendi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı