Gündem Haberleri

  Çığda 9 gün

  Hürriyet Haber
  04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransız Alpleri'nde mahsur kalan üç dağcı, karın içine mağara kazarak sağ kalmayı başardı. Cep telefonu sinyaliyle yerleri belirlenen dağcılar 9 gün sonra kurtarıldı.

  3 bin metrede kaldılar

  Sözkonusu olay geçtiğimiz günlerde Fransa-İtalya sınırı yakınlarındaki Vanoise Bölgesi'nde yaşandı. Kötü hava şartlarına rağmen Christophe Palichleb (38) ve 30'lu yaşlardaki Olivier ve Philippe Bourgues kardeşler Alpler'e çıktılar. Ancak Fransız dağcılar kar fırtınası ve çığ felaketi yüzünden 3 bin metre yükselikte mahsur kaldılar.

  Kardan mağara

  Fransız dağcılar, çığ tabakalarıyla birlikte sürüklenmemek için sabit bir kaya bulup, altına kardan bir mağara yaptılar. Böylece hava iyileşinceye kadar barınabilecekleri bir sığınağa kavuştular. Dışarıda hava sıcaklığı eksi 20 derecede seyrederken içeride hava sıcaklığı en fazla eksi 2'ye düştü. Dağcılar, oyuğun sıcaklığını korumak için dışarı çok az çıktılar.

  Yiyecekleri tükendi

  İlk dört gün çantalarındaki yiyecek ve suyla idare eden dağcıların beşinci gününde gıdaları tükendi. Kar suyu içerek hayatta kalmayı başaran dağcılar fırsat buldukça da cep telefonuyla kurtarma merkeziyle irtibat kurmaya çalıştılar. Ancak tam olarak yerlerini tarif edemedikleri için kurtarma merkezi yerlerini belirleyemedi.

  Cep telefonu kurtardı

  Helikopter dağcıları aramaya çıkarken, Fransız Telecom, cep telefonunun yolladığı sinyallerle dağcıların yerini saptadı. Çığzedeler, helikopterle kurtarılarak Savoy Bölgesi'ndeki Moutiers Kasabası'na getirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen dağcıların 9 günde 3 kg verdikleri ancak genelde iyi durumda oldukları bildirildi.

  Kartalkaya'da da yaşanmıştı

  Fransız Alpleri'ndeki olayın benzeri ülkemizde de yaşanmıştı. Ankara'da ABD Büyükelçiliği'nde görevli Pilot Yarbay Mike Couillard, 10 yaşındaki oğluyla Bolu Kartalkaya'da 15 Ocak 1995’te kayboldu. Kayak pistinde, yoğun tipi ve sis nedeniyle yönünü kaybeden Yarbay ve oğlu, ilk iki günü, ağaç dallarından hazırlayıp, üzerini karla kapladığı eskimo evinde geçirdi, daha sonra Keskinli Yaylası'nda bir kulübeye sığındı. Aldığı komando eğitimi sayesinde oğluyla birlikte ağaç kökü ve kar yiyip, kar suyu içerek hayatta kalmayı başaran Yarbay, 9 gün sonra orman işçileri tarafından bitkin halde bulunarak kurtarıldı.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı