Gündem Haberleri

  ‘Çiftlik operasyonu’ Yılmaz’a dayandı

  Saygı ÖZTÜRK/ANKARA
  30.03.2005 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Merkezi Konya’da bulunan Endüstri Holding’e yönelik operasyonda önemli gelişmeler oldu. Konya Emniyet Müdürlüğü’nün koordinesinde gerçekleştirilen ve ‘çiftlik’ adı verilen operasyon kapsamında Kürşat Yılmaz ile birlikte 10 kişi aranıyor.

  Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BBDK) müfettişleri ile Gümrük Müfettişleri Endüstri Holding ve bu holdingte dönen olayların aydınlatılması için soruşturmayı derinleştirerek sürdürüyor. Holdingin bir banka şubesinden aldığı krediler araştırılırken, aynı bankanın 2 trilyon liralık ‘batık kredisi’ de ortaya çıkarıldı.

  Endüstri Holding operasyonunda, Kürşat Yılmaz bağlantıları, haraç, tahsilat işleri, bir banka şubesinin dolandırılması iddialarıyla ilgili olarak da ayrı ayrı araştırma yürütülüyor.

  Yönetim kurulu başkanı Mustafa Erdoğan’ın, paralarını isteyen holding ortaklarına karşı kendisini korumaya almak için Kürşat Yılmaz grubuyla ilişki içine girdiği iddiası da araştırılıyor.

  YILMAZ’IN ADAMLARINA HİSSE DEVRİ

  Kürşat Yılmaz’ın adamlarına ‘hisse devri’ yapıldığı ve iki adamının genel kurulda şirket yönetim kurulu başkanı ve yardımcılığına getirildiği de iddia ediliyor. Bilirkişi raporuna göre, değeri 4 katrilyon lira olduğu belirtilen maden ocağının da kurulan paravan bir şirkete 200 milyar liraya satıldığı da saptandı. Operasyonlarda Endüstri Holding’le yakın ilişki içine giren Kürşat Yılmaz’ın adamlarından Fuat Bekir Duyanoğlu da yakalandı. Bu kişilerin ifadelerinden sonra, Kürşat Yılmaz’ın da yakalanması için harekete geçildi.

  Yılmaz ile birlikte halen 10 kişinin arandığını belirten yetkililer, büyük vurgunla ilgili 21 kişinin tutuklandığını söylediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı