Gündem Haberleri

  Çifte vatandaşlık tartışması

  Hürriyet Haber
  09.10.2007 - 10:13 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in aynı zamanda İngiliz vatandaşı olduğunun ortaya çıkması, siyasi çevrelerde büyük yankı yarattı.

  MHP, "Ya bakanlığı ya İngiliz vatandaşlığını bıraksın. Hangi yemine sadık kalacak?" diye sorarken, AKP'liler sıkıntıya girdi. İşte tepkiler:

  Deniz Baykal (CHP lideri): "Kimsenin bu özel durumlarıyla ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Bizi ilgilendiren uygulamalarıdır. Bir insan TC vatandaşı olarak Türkiye'ye ihanet edebilir, birden fazla vatandaşlığı olsa bile ülke menfaatlerini koruyabilir. Hangisidir bilemiyorum. Pek çok TC vatandaşlığı kimliğini taşıyıp Türkiye'ye bu kadar zarar veren uygulamaları gerçekleştirenleri görüyoruz."
  Cihan Paçacı (MHP Grup Başkanvekili): Siyasete girdikten, yürütme organında görev aldıktan sonra, bir başka ülkenin vatandaşlığından artık çıkması gerekiyor. Olumsuz durum gelişirse hangi ülkenin menfatine öncelik verecek?
  Oktay Vural (MHP Grup Başkanvekili): Görevinden ayrılmalıdır.
  Selahattin Demirtaş (DTP Grup Başkanvekili): Sırf çifte vatandaş oldu diye bir insanı siyasi lince tabi tutmak, baskı altında bulundurmak doğru değil.
  Cafer Tatlıbal (AKP Kahramanmaraş): Sakıncası yoksa. Tek olsa daha iyiydi.
  Kemalettin Göktaş (AKP Trabzon): Önemli olan Türk vatandaşı olması.
  CHP'li Ahmet Ersin, Başbakan'a görevden almayı düşünüp düşünmediğini sordu.

  MECLİS'TEKİ MİLLETVEKİLİ YEMİNİ

  Anayasanın 81. maddesine göre, TBMM üyeleri şu and içiyorlar: "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

  İNGİLTERE'DEKİ KRALİÇE'YE BAĞLILIK YEMİNİ

  Şimşek, İngiltere'de nüfus müfettişinin yönettiği törende Kraliçe'ye bağlılık içeren yemin etti. İşte, Şimşek'in ettiği yemin:
  "Ben Mehmet Şimşek, Tanrı'nın önünde yemin ederim ki, Britanya vatandaşı oluşumla birlikte, kanunlar doğrultusunda, Majesteleri Kraliçe İkinci Elizabeth'e, vârislerine ve haleflerine gerçek bir sadakatle bağlanacağım. Birleşik Krallık'a sadık olacağım. Onun hak ve özgürlüklerine saygı duyacağım. Demokratik değerlerini el üstünde tutacağım. Kanunlarına sadakatle uyacağım. Ve Britanya vatandaşı olarak görev ve sorumluluklarımı yerine getireceğim."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı