Gündem Haberleri

  Çifte soyadı tartışılacak

  Süleyman DEMİRKAN/ANKARA
  02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanlığı’nın yeni Medeni Kanun ile getirilen ve ’Kızlık soyadı ile kocanın soyadının birlikte kullanılmasını’ sağlayan düzenlemeye son vermeyi hedefleyen yasa tasarısı, yeniden düzenlenecek. Bakanlık, kadın derneklerinden ve hukukçulardan gelen tepkiler üzerine, 26 Ocak’ta Başbakanlığa gönderilen tasarıyı buradan geri çekti. Bakanlık, eleştiriler ışığında yeni bir tasarı hazırlayacak.

  İzmir Barosu’na kayıtlı avukat Ayten Ünal, evlendikten sonra kocasının soyadı olan Tekeli’yi hiç kullanmadan sadece kendi kızlık soyadını kullanmak için hukuk mücadelesi başlatmıştı. Ancak, Ünal’ın nüfus müdürlüklerine yaptığı başvuru reddedilmişti. Bunun üzerine Ünal, talebi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınmıştı. AİHM bu talebi kabul etmişti. Bu kararı iç hukukta uygulamakla yükümlü Adalet Bakanlığı da, geri çekilen yasa tasarısını hazırlamıştı. Yeniden eli alınan ’Türk Medeni Kanunu ile Nüfus Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ şu düzenlemeleri içeriyordu:

  Kadının evlendikten sonra kocasının soyadı ile kızlık soyadını birlikte kullanması, yani çifte soyadı uygulaması sona erecek.

  Kadın evlenmeden önce ya da nikáh masasında kendi soyadını mı yoksa kocasının soyadını mı kullanacağını beyan edecek.

  Tasarı, yürürlüğe girdikten sonra yapılacak evlilikler için uygulanacak.

  Soyadında sorun çocuk

  ADALET Bakanı Cemil Çiçek, kadınları ’ya kızlık soyadını, ya da eşinin soyadını seç’ demeye zorlayacak Medeni Kanun Tasarısı değişikliği için, "İsteyen istediği soyadını kullanır. Ancak, eşler farklı soyadlarını seçerlerse, sorun çocuğun hangi soyadı seçeceği noktasında" dedi. İngilizce yayınlanan New Anatolia’nın Ankara Hilton’daki resepsiyonuna katılan Çiçek, şunları söyledi:

  KADINLARA SÖZ

  Kadınlarımız hiç kaygılanmasınlar, endişe etmesinler. Kadınlar aleyhine bir yasal düzenleme yapmayacağız. Bundan sonra yapacağımız her düzenleme kadın lehine olacak. Eğer, bir ayırımcılık söz konusu olacaksa; bilin ki bu kadınların lehinde ’Pozitif ayırımcılık’ olacak.

  Eşler, hangi soyadı kullanacaklarında uzlaşır, anlaşırlarsa bir sorun yok. Eşler ortak soyadı kullanmada anlaşamazlar da, o durumda çocukları kimin soyadını kullanacaklar? Bunun, çeşitli kayıtlara yansımaları olacak.

  LEHTE DÜZENLEME

  Bu konudaki çalışmaları sürdürüyoruz. Uzmanların ve medeni hukukçuların görüşlerini aldık. Kadın haklarını ve kadının özgürlüğünü geri götürecek bir düzenleme yapmamız söz konusu değil. Düzenleme, kadınların lehine olacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı