Gündem Haberleri

  Çifte cinayete 43 yıl hapis

  Nail KAHRAMAN/BURSA (DHA)
  03.02.2011 - 10:54 | Son Güncelleme:

  BURSA’nın Orhaneli İlçesi’nde, iddiaya göre miras yüzünden tartıştığı ikiz kardeşi Meliha Alım (37) ile eniştesi İbrahim Alım’ı (49) öldürüp yeğeni İlknur Alım (18) ve eniştesinin akrabası Hüseyin Alım’ı (38) da yaraladığı iddiasıyla yargılanan Hasan Hüseyin Acar’ın (37), pişman olduğunu söyledi ancak toplam 43 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Orhaneli ilçesine bağlı Sırıl Köyü’nde 2009 yılı Aralık ayında miras yüzünden çıkan kavgada tabancasını çekip ikiz kardeşi Meliha Alım’ı 8, eniştesi İbrahim Alım’ı tek kurşunla öldüren Hüseyin Acar, yeğeni İlknur Alım (18) ile araya giren eniştesinin akrabası Hüseyin Alım’ı (38) yaraladı. Bursa 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan Hasan Hüseyin Acar, kavganın mirasz yüzünden değil namus yüzünden çıktığını ileri sürdü. Acar, ifadesinde şu iddialada bulundu:

  "Hakim bey köyde kızkardeşimin başkalarıyla birlikte olduğu söyleniyordu. Bunu konuşmak için eniştemin yanına gittim. ’Neden bunlar konuşuluyor?’ diye sorduğumda bana, ’Sen karımın kahyası mısın. İster tek başıma istersem iki kişiyle kullanırım’ diyerek çıkıştı. Ben de sinirlenip yanından ayrıldım. Bir gün sonra bu kez kardeşimle ikimizin üzerine olan tarlanın paylaşımını konuşuyorduk ki eniştem bana bıçakla saldırdı. Ben de tabancamla korkutmak için bacağına sadece bir el ateş edip kaçtım. Jandarmaya teslim olduğumda eniştemi, kız kardeşimi öldürüp iki kişiyi de yaraladığımı öğrendim. Şaşırdım. Bir kurşunla bu kadar kişi vurulmaz."

  Davanın karar duruşmasında bu ifadesini tekrarlayan Hasan Hüseyin Acar, kardeşiyle eniştesininkendisine saldırdığını ileri sürdü. Acar, "Hakim bey, ben kimseye öldürmek için ateş etmedim. Eniştem elinde 25 santimlik bıçakla bana saldırdı. Ben, kendimi korumak için silahımı çıkartıp ateş ettim. Ancak kimseyi öldürmek kastım yoktu. Yeğenim İlknur’a ise ateş ettiğimi hatırlamıyorum" diye konuştu. Acar, son sözünü sorun mahkeme başkanına, "pişmanım" dedi.

  Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu sanık Hasan Hüseyin Acar’ı, kız kardeşini öldürmekten önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. Duruşmadaki iyi halini dikkate alan mahkeme cezayı, ömürboyu hapse çevirirken, eniştesi İbrahim Alın’ı öldürmekten önce ömürboyu hapis cezası verdi. Ağır tahrik ve iyi hali dikkate alan mahkeme bu cezayı 20 yıl hapse çevirdi. Olayda, yeğeni İlknur Alın’ı kasten yaralamaktan suçlu bulunup önce ömürboyu hapis cezasına çarptırılan Acar, olayın teşebbüste kalması ve iyi hali dikkate alınarak 11 yıl 8 ay hapise indirirken, Hüseyin Alın’ı yaralamaktan ise 11 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Mahkemenin kararını açıklamasının ardından jandarmalar tarafından salondan çıkartılan Hasan Hüseyin Acar, duruşmayı izlemek için gelen yaklaşık 30 kadar yakını tarafından, hep birlikte el sallanarak cezaevine gönderildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı