Gündem Haberleri

  Çifte bombayı bırakan beyaz şapkalı aranıyor

  Kübra POLAT/ ADANA, (DHA)
  05.08.2006 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Adana'da 11’i polis, 17 kişinin yaralandığı çifte bombalı saldırıyı yapanların yakalanması için çok yönlü soruşturma sürerken, bankanın güvenlik kamerası kayıtları incelemeye alındı. Bombayı bıraktığı sanılan beyaz şapkalı kişinin aranmasına başlandı.

  Oyakbank’ın Adana’nın Ali Münif Caddesi’ndeki Küçüksaat Şubesi’nin ATM’sine dün saat 13.00 sıralarında konulan bomba gürültüyle patladı. ATM’yi paramparça eden, banka şubesinde ve çevredeki işyerlerinde hasara yol açan patlamayı incelemek üzere gelen polislerin park ettiği araçların yanında bulunan çöp bidonuna konulan ikinci bomba ilk patlamadan 10 dakika sonra patlarken 11’i polis 17 kişi yaralandı.

  Polislere tuzak olan çifte bombalı saldırı sonrası olay yeri ve çevresinde 60 metre çaplı güvenlik çemberi oluşturan polis, patlama sonrası etrafa saçılan parçaları topladı. Bombanın niteliği, yapım şekli ve diğer bilgilere ulaşmak amacıyla toplanan parçalar Emniyet Müdürlüğü’nde uzman kişilerce incelemeye alındı.

  Biri ses, diğeri de parça tesirli olduğu belirlenen bombayı bırakan kişi veya kişiler aranıyor. Bu amaçla, ATM’sine bomba konulan bankanın güvenlik kamerası görüntüleri incelemeye alındı. Kamera kayıtlarında ATM’ye poşet bırakan beyaz şapkalı, 1.60- 1.70 boylarında bir kişiye rastlandı. Bombayı bırakan kişi olduğu sanılan bu kişi üzerinde yoğunlaşan polis, benzer saldırılar olabileceği olasılığını göz önünde bulundurarak, kamu binaları ile bankalar çevresinde önlem aldı, devriye gezen ekiplerce banka şubeleri kontrol edildi.

  Çeşitli hastanelerde tedavi edilen 17 yaralıdan 11’i taburcu edildi. Tedavileri süren yaralıların sağlık durumlarının iyiye gittiği belirtildi.

  Öte yandan, Adana’daki çifte bombalı saldırıyı PKK'nın uzantısı TAK adlı terör örgütü üstlendi. Çifte bombalı saldırıda büyük hasar gören Oyakbank Küçüksaat Şubesi’nde kırılan camlar ile yıkılan duvarın onarımına başlandı. İkinci bombanın yakınındaki büfenin ve polis noktasının da kırılan tüm camları değiştirildi. Aynı bölgedeki büyük mağazalar ve alışveriş merkezlerindeki güvenlik önlemlerinin arttırıldığı gözledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı