Gündem Haberleri

  Çiftçilere don uyarısı

  Hürriyet Haber
  19.01.2006 - 14:19 | Son Güncelleme:

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Doğu Akdeniz Bölgesi ile fındıkta çiçeklenmenin başladığı Karadeniz Bölgesi'nin kıyı kesimleri ve iç kesimlerinde don olayı beklendiğini bildirdi.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye'nin üzerinde bulunan soğuk havanın etkisi altında olduğu anımsatıldı. Açıklamada, şöyle denildi: “20-21 ve 21-22 Ocak geceleri, tarımsal faaliyetin sürdüğü Doğu Akdeniz Bölgesi ile fındıkta çiçeklenmenin başladığı Karadeniz Bölgesi'nin kıyı kesimlerinde hafif kuvvette, iç kesimlerinde ise orta kuvvette don olayı beklenmektedir. Soğuk havanın, önümüzdeki hafta ortasından itibaren etkisini artırarak yurdumuzun tamamını etkilemesi beklenmektedir. Hafta başında son bilgiler ışığında tekrar değerlendirme yapılacak ve gerekli uyarılar üreticilerimize bildirilecektir.Tarımsal faaliyetin sürdüğü Doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki narenciye ve muz üreticileri ile sera yetiştiricilerinin ve Karadeniz Bölgesi'ndeki fındık ve kivi üreticilerinin gerekli tedbirleri almaları, yörelerindeki don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları önerilir.”

  Açıklamada, vatandaşların, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Zirai Meteoroloji ve İklim Rasatları Daire Başkanlığı'ndan ayrıntılı bilgi edinebileceği kaydedildi. 
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı