Gündem Haberleri

  Çiftçiler, AB fonlarıyla fabrikatör oluyor

  A.A.
  18.10.2007 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında başlatılan “Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı” kapsamında, çiftçilerin yetiştirdikleri ürünlerin yerinde işlenip katma değer kazanabilmesi amacıyla hazırladıkları projelerle kendi fabrikalarını kurduğu bildirildi.

  3 yıl önce 16 ilde başlayan bu yıl yurt genelinde yaygınlaşan program, meyvelerini vermeye başladı. İllerde ürettikleri tarım ürünlerini işleyecek tesis bulunmaması nedeniyle emeklerinin karşılığını alamamaktan yakınan çiftçilere, tarıma dayalı sanayiye katılımda rol veriliyor. Üreticiler bu program kapsamında hazırladıkları projelerinin kabul edilmesi halinde kurdukları tesise Avrupa Birliği (AB) fonlarından yüzde 50 hibe desteği alıyor.

  Sadece Hatay'da bu kapsamda 3 üreticinin şimdiden fabrikatör pozisyonuna geldiğini, onlarca projenin ise kabul gördüğünü ifade eden Tarım İl Müdür Vekili Hasan Özyılmaz, şunları söyledi:
  “Küçük ölçekli işletmeleri orta ölçekliye dönüştürmeye yönelik programa çiftçilerimiz büyük ilgi gösterdi. Yetiştirdiği ürünü yerinde işleyecek tesisin bulunmaması nedeniyle yok pahasına satan çiftçiler proje sayesinde verilen hibe ile kendi tesisini kuruyor. Program kapsamında kentimizde başvurusu yapılan 156 projeden 101'i bakanlık tarafından hibe desteği almaya uygun bulundu. Projeler arasında kentimizde yoğun olarak yetiştirilen zeytin, defne, bulgur, mercimek, buğday, pamuk ve narenciye gibi ürünlerin işleme tesisleri oluşturulacak. Müdürlüğümüzün gözetiminde kurulacak tesislerle çiftçiler yetiştirdikleri ürünleri yerinde işleyerek katma değer kazanmasını sağlayacak. Böylece hem bölgesinde yeni istihdam alanları sağlayacak hem de daha fazla gelir elde edecek.”

  Programın uygulanmaya başladığı 16 il arasında en çok proje ve hibe desteğini Hatay'ın aldığını belirten Özyılmaz, “3 yıldan bu yana kabul edilen 101 projeye 6 milyon 976 bin 184 YTL hibe desteği verilmesi bakanlık tarafından uygun görüldü. Program kapsamında bulunan diğer illere göre iki katı proje ürettik” diye konuştu.

  Özyılmaz, Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı'nın 2007 yılında pilot 16 ilin dışında tüm kentlerde uygulanmaya başladığını ve 2010 yılında kadar devam edeceğini, yeni projeleri beklediklerini kaydetti.
  Kurulacak tesisler sayesinde kentte özgü ürünlerin yerinde işlenerek kentin gelişimine katkıda bulunacağını vurgulayan Özyılmaz, bu yolla markalaşmanın artacağını belirtti.

  ADANA'DAN 26 PROJE

  Adana Tarım İl Müdürü Abdullah Keskin ise kentte bu yıl uygulanmaya başlayan programa 60 başvuru yapıldığını, bunların 26'sının bakanlıktan hibe desteği almaya uygun bulunduğunu söyledi.

  Programla çiftçinin durumunun daha iyi olacağını ifade eden Keskin, ayrıca köyden kente göçün azalacağını, köylerin daha yaşanılır hale geleceğini bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı