Gündem Haberleri

  Çiftçiden Erdoğan'a suç duyurusu

  Ali Ekber ŞEN, Mustafa ERCAN / MERSİN, (DHA)
  13.02.2006 - 15:42 | Son Güncelleme:

  Mersin’de narenciye üreticisinin sesini duyurmak için eylem yapan çiftçi Kemal Öncel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan beklemediği söz ve davranışlarla nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı’na Başbakan hakkında hakaret iddiasıyla suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Erdoğan’ın özellikle annesiyle ilgili konuşmalarındaki üslubunu hazmedemediğini ve yasal zeminde hakkını aramak istediğini belirten Öncel, “Amacm elbette Sayın Başbakanı cezalandırmak değil, halk zaten gerekli cezayı veriyor” dedi.

  Edip Buran Spor Salonu’nda yapılan AKP il kongresine katılan Başbakan Erdoğan’ın çiftçinin derdini dile getirmek isterken ‘Artistik yapma lan’ diyerek terslediği çifti 43 yaşındaki Kemal Öncel, psikolojisinin bozulduğunu ileri sürdü.

  Başbakan Erdoğan’ın özellikle annesi ile ilgili söyleminden büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Öncel, “Peygamberimiz cennetin annelerin ayakları altında olduğunu söylemiş. Anneler cennetin misafirleri değil sahipleridir. Bu nedenle onlara karşı çok dikkatli konuşmak lazım. Ben kendisinin de annesinin ellerinden öperim. ‘Ananı da al git buradan’ demek beni vatan topraklarından kovmak anlamına gelir ki, bu büyük bir gaftır. Bu noktada özür dilemesi lazım. Ama benden değil, Türk milletinden, Türk annelerinden” dedi.

  Başbakanlık korumalarının kendisine hem fiziksel hem de manevi şiddet uyguladığını hatırlatan Öncel, “Sayın Başbakanım çok sinirliydi. Sanki boş bir odada beni eline geçirse öldürecekmiş gibi davranış biçimi sergiledi. Can güvenliğim tehlikede. Bugün bir Ankara’da işim düşse de gitsem, korumaların beni takip etmeyeceğini nereden bileyim? Hukukun üstünlüğüne inanan bir kişi olarak, yarın saat 10.00’da Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na sayın Başbakan hakkında ‘hakaret’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunarak, hakkımı yasal zeminde aramayı sürdüreceğim” diye konuştu.

  Türkiye’de baskıcı bir yönetim olduğunu iddia eden ve bu nedenle de insanların seslerini duyurmakta sıkıntı çektiklerini anlatan Öncel, kendisinin sadece çiftçinin değil, memurun, işçinin de sesi olduğunu savundu. Her kesimden olumlu tepki aldığını ve genç yaşlı herkesin teşekkür için kapısına geldiğini anlatan Öncel daha sonra şöyle dedi:

  “Sayın Başbakanımız ile iyi günlerde görüşmek konuşmak isterdim. Ancak bazı bakan ve milletvekillerinin beni kendisine yanlış aksettirmesi sonucunda beni ‘bir manyak’ gibi gözlemleyince agrasif davranışlarda bulundu. Keşke onları adam yerine koyup dinlerken, diğer taraftan bu da aciz de olsa, cahil de olsa bir kuldur deyip Kemal Öncel’i dinleseydi.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı