Gündem Haberleri

  Çift işletim sistemi masaüstünde

  Hürriyet Haber
  11.03.2005 - 00:24 | Son Güncelleme:

  Önümüzdeki yıllarda bilgisayarlarda kullanılması beklenen ‘Virtualization’ adlı teknoloji sayesinde, işlemciler tek bilgisayarda iki işletim sistemini destekleyebilecek.

  Önümüzdeki senenin başlarında piyasaya çıkacak bilgisayarlarda bulunması beklenen bu bilgisayarlar için iki işlemci devi AMD ve Intel arasındaki rekabet de iyiden iyiye kızıştı.

  Intel’in en büyük rakibi konumunda olan AMD’nin duyurduğu ‘Pacifica’ adlı teknolojisi 2006’da çıkacak işlemcilerde bulunacak. Intel’in bu hamleye karşı çektiği silahın adı ise ‘Intel Virtualization Technology’. Şirket bu yıl içinde üreteceği çiplerde yeni teknolojisini kullanacağını ve bilgisayar kullanıcılarına çift işletim sistemi olanağını sunabileceklerini duyurdu. Farklı işletim sistemlerinin kullanılması sayesinde, birden fazla görev birbirini etkilemeden tam hızda gerçekleştirilebilecek. Birden çok işletim sistemi çalıştırmak özellikle sunucularda oldukça faydalı bir yöntem.

  Çift işletim sistemi sayesinde, örneğin şirket bünyesinde bulunan bir PC, kişisel görevleri ve sistem yönetimi güncellemeleri için ayrı parçalara ayrılabilir. Bir ev bilgisayarında ise kullanıcı bir bölümde sayısal video kaydı yapabilir; bir diğer bölümde de sıradan işleri yerine getirebilir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı