GeriGündem Ciddi eşgüdümsüzlük var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ciddi eşgüdümsüzlük var

Ciddi eşgüdümsüzlük var
refid:19085402 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm ülkenin Van’daki deprem nedeniyle tek yürek olduğunu belirterek, “Ciddi bir eşgüdümsüzlük var. Acımız var, eyvallah. Acıyı paylaşıyoruz. Ama o insanlarımız yaşayabilirdi, depreme karşı önlem alabilirdik” dedi.

TBMM’de dün CHP Grubu’nun basına kapalı bölümünde Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hafta sonu İstanbul’da gerçekleştirilen teröre lanet mitingiyle ilgili kaygılarını dile getirdi. İstanbul’daki eylemde nefret söylemlerinin öne çıktığını savunan Tanrıkulu, toplumda ayrışmaya neden olabilecek provokatif girişimlere karşı duyarlı olunması gerektiğini belirtti. Toplantının basına açık bölümünde ise Kılıçdaroğlu şunları konuştu:

Biz değil ABD biliyor

Deprem burada, biz bilemiyoruz, ABD biliyor. Bunu da sorgulayacağız. Gördüğümüz tabloyu siyasallaştırmak değil, vatandaşlarla paylaşmak istiyoruz. Ciddi bir eşgüdümsüzlük var, koordinasyon bulunmuyor. Birine hesap soracaksınız ki bir daha yapmasın, hesap sormayıp milletvekili yaparsanız, kimden hesap soracaksınız?

Vergiler nerede

Bülent Ecevit, Başbakanlık internet sitesinde deprem vergilerinin nerelere harcandığını, bilanço halinde yayımlardı. Şimdi bu tabloyu bilmiyoruz. Ortak aklı egemen kılan, kaynakları verimli kullanan ve insanını seven siyaset anlayışı, riski önceden görür, oluşmadan da önlemini alır. Bu yeraltındaki maden ocağında da depremde de böyledir.

Felakette siyaset olmaz

Bir başbakan bir kente gidip depremin, acının yaşandığı bir süreçte, koordinasyon merkezine gitmeli, hem vali hem belediye başkanını çağırmalı ve onlardan ayrıntılı bilgi almalı. Olması gereken budur. Felaketin yaşandığı bir süreçte siyaset yapılmaz, kızgınlık olmaz. Tam tersi hepimiz birbirimizi kucaklamak zorundayız.

Ayrılığa yer yok

Van’da bir yurttaş ‘Eğer Türkiye’de böyle bir olay olsaydı buraya dünya kadar yardım gelirdi’ dedi. Dedim ki, burası Türkiye, ben de Türkiye Cumhuriyeti’nin en güzel kenti olan Van’dayım. Ayrılığa gayrılığa yer yok. Hep beraber olacağız. Sakın ola ki Türkiye bize sahip çıkmayacak diye bir şey düşünmeyin. İktidarıyla muhalefetiyle, belediyeleriyle sivil toplum kuruluşlarıyla Türkiye tek yürektir. Türkiye’nin kalbi şu anda Erciş’te ve Van’da atmaktadır.

AK Parti Van vekili

Kılıçdaroğlu, “Hesap sormayıp milletvekili yaptınız” sözleriyle 2004- 2011 arasında Erciş Belediye Başkanlığı yapan AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftci’yi hedef aldı. Çiftci, AK Parti’de 12 Haziran öncesinde istifa ettirilip aday gösterilen 4 belediye başkanından biri.

/images/100/0x0/55eaadcbf018fbb8f88fc90d


Grupta fiskos

KILIÇDAROĞLU, konuşmasından önce Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan’la bir süre görüştü. Tarhan, eliyle ağzını kapatarak, söylediklerinin anlaşılmasını engelledi.

İŞTE O ANLAR / Foto Galeri


Yorumları Göster
Yorumları Gizle