Gündem Haberleri

  Ciddi ciddi orkestra yönetecek

  Hürriyet Haber
  26.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Borusan Holding’in, genç yeteneklerin yurtdışındaki müzik eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla 9 Şubat 2010’da dördüncüsünü düzenleyeceği Özel Konser’de Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı Cem Yılmaz yönetecek.

  Daha önce Ahmet Kocabıyık, Rahmi Koç ve Bülent Eczacıbaşı konuk şef olmuşlardı.

  YURT dışında müzik eğitim alan yetenekli gençlere burs vermek amacıyla Borusan Kocabıyık Vakfı’nın dört yıl önce başlattığı “konuk şef” uygulamasını bu yıl ünlü komedyen Cem Yılmaz  üstlendi.
  Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın dördüncü konuk şefi olmaya hazırlanan Cem Yılmaz, 9 Şubat 2010 Salı akşamı, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek konser için şimdiden BİFO Onursal Şefi Gürer Aykal ile provalara başladı. Yılmaz’ın Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’yle birlikte çalıştığı ilk provası keyifli bir ortamda gerçekleşti.
  Biletler 100 TL’den başlayacak
  Cem Yılmaz’ın konuk şef olarak katılacağı Özel Konser’in biletleri ilk defa satışa sunulacak. Daha önce gerçekleştirilen konserlerde orkestrayı yönetecek konuk şef yaklaşık 40 bin Euro bağışta bulunarak bu unvanı elde ederdi ve konsere sadece davetliler katılabilirdi.
  Cem Yılmaz’ın konuş şef olarak yöneteceği konserin biletleri 4 Ocak 2010 tarihinden itibaren Biletix’ten temin edilebilecek. Kategorilere göre farklılık gösterecek konserin bilet fiyatlarında alt limit 100 TLolacak.
  Borusan Kocabıyık Vakfı konserden elde edilecek gelirle, Juilliard School Of Music New York Piyano Eşlik bölümü master öğrencisi Çağdaş Özkan ve Hochschule für Musik Köln master öğrencisi Sıtkı Kandemir Basmacıoğlu’nun yurtdışı yüksek müzik eğitimine katkıda bulunacak.
  Borusan Holding’in Özel Konseri’ne 2010 yılında ilk kez sanat dünyasından bir isim konuk olacak. Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı 2006 yılında Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 2007 yılında Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, 2008 yılında da Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yönetmişti.

  40 BİN EURO VERMEK İSTEDİ

  Cem Yılmaz daha önceki konuk şefler gibi tek parça ya da bölümde orkestrayı yönetip sahneden inmeyecek, gecenin tamamında sahnede kalarak ünlü komedyen Danny Kaye tarzı bir şov yapacakmış.
   Cem Yılmaz “konuk şeflik” teklifini aldığında daha öncekiler gibi 40 bin Euro bağışta bulunmak istemiş.
   Borusan yetkilileri bilet gelirinin gençlere burs olarak verileceğini söyleyerek Cem Yılmaz’dan bağış kabul etmemiş.
  Amatör olarak bateri çalan Cem Yılmaz’ın müzik kulağı Şef Gürer Aykal tarafından tam not almış.
  Orkestra beni kabul eder mi diye başta tedirgin olan Cem Yılmaz’ın bu duygusu Şef Gürer Aykal’ın sıcak yaklaşımından sonra yok olmuş.
  Yoğun iş trafiği ve film çalışmalarına rağmen provalara büyük bir ciddiyetle aksatmadan sürdürüyormuş.

  56 santimlik ‘dev’ King Kong 200 bin dolara satıldı

  1933 yapımı ilk “King Kong” filmindeki dev gorilin orijinal modeli 200 bin dolara satıldı. Açık artırma, Londra’daki Christie’s Müzayede Evi’nde yapıldı. Model, filmde New York’taki Empire State gökdeleninin 86 katını tırmanan dev gorili canlandırıyordu. Modelin gerçek boyutu ise 56 santimetre. Metal iskeletli goril modeli, filmde tavşan tüyüyle örtülüydü. Christie’s’in Popüler Hatıra Eşya Bölümü Müdürü Neil Robert, sinema koleksiyoncusu Eugene Hilchey’ın aldığı ilk King Kong’un, sonraki filmlerde kullanılan 45 santimlik King Kong’lardan çok daha “canlı” göründüğünü söyledi. ? DIŞ HABERLER SERVİSİ

  İTÜ’de müzik kütüphanesi kuruldu

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın kuruluşunun 125’inci yılı dolayısıyla ‘’Müzikkütüphanesi’’ kuruldu. İTÜ’den yapılan açıklamaya göre, uzun bir çalışma sürecinin sonunda oluşturulan kütüphane, rektörlük ve bağışçıların katkılarıyla hazırlandı. Akademisyenlerin, icracıların ve öğrencilerin kullanımına tahsis edilecek olan kütüphanede, zengin müzik kitaplığından, nota arşivine, taş plaklardan, audio arşivine uzanan geniş bir koleksiyon yer alıyor. İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ve musiki tarihinde önemli bir mihenk taşı olacak kütüphanede, besteci ve ud sanatçısı Şerif Muhittin Targan’ın kıyafetleri ve udları da sergilenecek.

  GÜNÜN AJANDASI

  İdomeneo Ankara’da

  ANKARA Devlet Opera ve Balesi, Mozart’ın henüz 24 yaşındayken tasarladığı ilk ciddi operası, (opera seria) “İdomeneo” Ankara’da ilk kez seyircilerle buluşacak. İlk olarak 1781 yılında Münih’te oynanan bu üç perdelik opera, Mehmet Ergüven’in rejisiyle bugün saat 20.00’da prömiyer yapacak.

  Bebeklere tiyatro

  İBŞT Kâğıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi’nde; okul öncesi çocuklara yönelik tiyatro oyunları sergiliyor. Türkiye’nin çocuklar için tasarlanmış ilk tiyatro sahnesinde, 1-3 yaş, 3-6 yaş için hazırlanmış iki oyunu izleyen çocuklar, oyuna katılıp, sahnedeki oyuncuyla diyalog kurabiliyor, birlikte müzik yapıyorlar.Bugün saat 10.30’da İyi Geceler, 13.30’da da Boya Benek oyunu küçük seyircilerle buluşacak.www.ibst.gov.tr

  Korno eserleri

  AKBANK Oda Orkestrası, “Her Konserin Bir Öyküsü Var” dizisine devam ediyor. Cem Mansur, bu ayki programında Mozart’ın korno için yazdığı eserleri, Londra Senfoni Orkestrası solo kornocusu David Pyatt çalacak. Bu akşam saat 20:00’de CRR Konser Salonu’nda başlayacak konserin biletleri 15-19 TL.

  Duvar heykelleri

  Heykeltıraşı biraz ressam, biraz mimar olan ve rüyayı üç boyutlu görebilen sanatçı olarak tanımlayan Bihrat Mavitan’ın “Rüya Görmek, Rüyada (?) Görmek” isimli sergisi 12 Aralık’a kadar Galeri Selvin’de.
  Tel: 0212 263 74 81.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı