Gündem Haberleri

“Ciddi bir grip salgınıyla karşı karşıyayız”

Işıl ARSLAN/BURSA, (DHA)
21.09.2005 - 15:58 | Son Güncelleme:

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Kent Sağlığı Bölümü Başkanı Dr. Agis Tsouros, “Büyük bir grip salgınıyla karşı karşıyayız. Buna tüm ülkelerin ve yerel yöneticilerin her şeyiyle hazır olması gerekiyor” dedi.

Dr. Tsouros, ABD'nin New Orleans kentinde yaşanan Katrina Kasırgası'nın, bir kentin nasıl yoksullaştığını ve insanların bir anda nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığını gözler önüne serdiğini söyledi.

 

Dr. Agis Tsouros, Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Ağı ve Avrupa Ulusal Sağlıklı Şehirler Ağları Çalışma Toplantısı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 1'inci yıl konferansının açılışında bir konuşma yaptı.

 

Dr. Agis Tsouros, Bursa'da 4 gün sürecek olan toplantıda bir numaralı önceliğin afetler ve olağanüstü durumlara hazırlık olduğunu söyledi.

 

KENTLERİN DURUMU

 

Kentlerin yoksulluk, çarpık yapılaşma ve benzeri çok sayıda sorunun bulunabildiği alanlar olduğuna dikkati çeken Dr. Tsouros, şöyle konuştu:

 

“Kentler, yoğunlaştırılmış şekilde hem zaaflarımızı hem de insanlara hayatlarını tatmin edecek unsurları yaşama geçirecek imkanlar tanır. Bir kasırgayla insanlığın yoksullukla, felaketle karşı karşıya kalabileceğini gördük.

 

Oradaki insanlar en büyük bedeli ödüyor. Bundan bir ders çıkarmak gerekiyor. Hakkaniyet, katılımcılık, dayanışma, dünya çapında geçerlidir. Bizim projemiz Avrupa’da ve bütün dünya ülkelerinde geçerli bir projedir. Ulusal politikalar, sağlık alanında adım atılmasına engel değil. Esas olan kentlerdir. Kentler, insan hayatını etkileyen tüm fonksiyonları kapsıyor.”

 

‘UYAN BORUSU’ ÇALIYOR

 

ABD'nin New Orleans kentinde yaşanan Katrina Kasırgası'nı örnek gösteren Dr. Tsouros, “Bu durum bir kentin nasıl yoksullaştığının, bir anda insanların nasıl tehlikeyle karşı karşıya kaldığının bir gösterisidir. Sel, kasırga, deprem gibi olaylara hazırlıklı olmalıyız. Burada bir ‘uyan borusu’ çalıyor” diye konuştu.

 

GRİP SALGININA DİKKAT

 

Dünyanın bir grip salgınıyla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Dr. Tsouros, bütün ülkelerin personel, ilaç ve çeşitli tesislerle buna hazırlıklı olması gerektiği görüşünü savundu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı