Gündem Haberleri

  Çiçek'in tahliye talebine ret

  Ayşegül USTA-Haluk ATALAY/İSTANBUL, (DHA)
  11.05.2010 - 14:57 | Son Güncelleme:

  İRTİCA ile Mücadele Eylem Planı’nın altında ıslak imzası bulunduğu öne sürülen ve silahlı terör örgütü üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek iddiasıyla, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenen kurmay Albay Dursun Çiçek’in tahliye talebi reddedildi.

  Soruşturma kapsamında daha önce iki kez tutuklanan ve her ikisinde de itiraz üzerine çok kısa bir süre sonra tahliye edilen kurmay Albay Dursun Çiçek’in tahliye talebi ilk kez reddedildi. Daha önce 18 saat ve 43 saat tutuklu kalan Dursun Çiçek 11 gündür tutuklu.

  İddianamenin İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 29 Nisan 2010’da kabul edilmesiyle birlikte hakkında yakalama kararı çıkartılan Dursun Çiçek’in, 30 Nisan 2010’da stajyer avukatı olan kızı İrem Çiçek ile adliyeye gelerek teslim olmuştu. Dursun Çiçek’in stajyer avukat kızı İrem Çiçek babasının tutuklanmasının ardından, bir üst mahkeme olan İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz ederek tahliye talebinde bulunacaklarını söylemişti. Dursun Çiçek’in talebini değerlendiren İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tahliye talebinin reddine karar verdi.

  İKİ KEZ TUTUKLANIP SERBEST KALMIŞTI

  İrtica ile Mücadele Eylem Planı ile ilgili olarak ifadesi alınan Kurmay Albay Dursun Çiçek, İstanbul nöbetçi 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı. Kurmay Albay Dursun Çiçek’in avukatının tutuklama kararına itiraz etmesi üzerine Dursun Çiçek, 18 saat sonra 1 Temmuz 2009’da tahliye edilmişti. Belgenin orijinalinin ortaya çıkması üzerine 11 Kasım’da yeniden ifadesi alınan Albay Dursun Çiçek, İstanbul nöbetçi 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce tekrar tutuklanmıştı. Avukatının yaptığı itirazı değerlendiren mahkeme heyeti ise 43 saat sonra Dursun Çiçek’i yeniden tahliye etmişti. Askeri Savcılık 1 Mart 2010’da Dursun Çiçek’in tutuklanmasını talep etmiş askeri mahkeme ise delilleri karartma şüphesi olmadığı ve sabit ikametgah sahibi olduğu gerekçesiyle bu talebi reddetmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı