Gündem Haberleri

  Çiçek: Türkiye'de muhalefet topal gidiyor

  Hürriyet Haber
  19.10.2008 - 20:00 | Son Güncelleme:

  Murat Muratoğlu bildiriyor - Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, “Türkiye'de muhalefet topal gidiyor, çünkü muhalefetin ayağı alçılıdır” dedi.

  Çiçek, Kahramanmaraş Fuar Merkezinde düzenlenen AK Parti Merkez İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin şu anda en çok ihtiyaç duyduğu şeyin “kardeşlik” olduğunu vurguladı. AK Parti'nin, Türkiye'nin birliğinin ve bütünlüğünün teminatı olan bir siyasi hareket olduğunu ifade eden Çiçek, AK Parti'nin sıradan bir tabela partisi olmadığını kaydetti.

  “Biz AK Partiyiz, anamızın ak sütü gibi ak olmak mecburiyetimiz var” diyen Çiçek, bu yönüyle de iddialı bir parti olduklarını söyledi. Çiçek, şöyle konuştu:
  “AK Parti'nin varlığından rahatsız olanlar, yokluğunda ortaya çıkabilecek boşluğu gerçekten doldurabilecekler midir? AK Parti'den rahatsız olanlar, ortaya çıkabilecek problemleri göğüsleyebilecekler midir? Onu iyi düşünmeleri gerekiyor. 5 senedir bunu anlatmaya çalışıyoruz. Zaman zaman iyi anlaşılmadığı için Türkiye'de sayısal anlamda istikrarsızlık olmadığı halde siyasi anlamda Türkiye, 1.5 yıla yakın bir süre belirsizlik içine itilmiştir. Bunun bedelini Türkiye ağır ödemiştir.”

  Cemil Çiçek, 2002 seçimlerinin ardından hükümeti devralmadan önce Türkiye'nin ödemesi gereken büyük miktarda bir borç taksiti bulunduğunu belirterek, “Nereden ödeyelim, nasıl ödeyelim? Anadolu tabiriyle, 'fareler bile acından ölüyor'. Öyle bir hazine vardı Türkiye'de. Memur maaşları, emekli maaşları IMF'den gelen kredilerle ve Marmara-Gölcük depreminde toplanan paralarla ödendi” diye konuştu.

  TÜrkiye'de “doğru yapmanın” ciddi zorlukları bulunduğunu vurgulayan Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu ülkede ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Onun için o siyaset anlayışının terk edilmesi lazım. Demokrasinin iki ayağı var. Bunlardan bir tanesi sağ ayak iktidar ayağı, ikincisi sol ayak muhalefet ayağı. Türkiye'de muhalefet topal gidiyor, çünkü muhalefetin ayağı alçılıdır.

  Karşılaştığımız bunca sıkıntının, antidemokratik arayışların, iktidarın önünün antidemokratik yollarla kesilmesinin temelinde yatan, ciddi bir muhalefet eksikliğidir. Şeklen muhalefet var, öz itibariyle Türkiye'de muhalefet yok. Kastım muhalefet partilerini küçümsemek değil. Hepsine saygı duyarım. Türkiye'nin temel problemi, bilimsel, demokratik Avrupa anlamında bir muhalefetin olmayışıdır.”

  “TÜRKİYE'DEKİ MUHALEFET HAFTA SONU PİYASADA YOK”

  Türkiye'nin meselelerinin sadece Ankara'nın batısında konuşulduğunu ifade eden Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, şöyle devam etti:
  “Ankara'nın doğusu denildiği zaman alınganlıklar meydana geliyor. Eğer, Türkiye'nin meselesini konuşacaksak, iktidar, muhalefet olarak konuşacaksak, Edirne'de, Muğla'da, İzmir'de, ama Ağrı'da, Van'da Hakkari'de de konuşacağız. Çünkü gidemediğin yer senin olmaz. Gidemediğin yerdeki boşluğu başkaları doldurur.

  Bakınız, Türkiye'deki muhalefet hafta sonu piyasada yok. Başka günler de yok. Vatandaşın başına bir iş gelir yok. Ne üzüntüsünü, ne acısını paylaşır. Sadece haftada bir meclis salonlarında afralı tafralı nutuklarla bir muhalefet yapılacaksa o zaman demokrasinin muhalefet ayağı alçıdadır. Bu alçının artık çözülmesi lazım.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı