Gündem Haberleri

  Çiçek Pasajı esnafından sigara yasağına çözüm

  Hürriyet Haber
  08.11.2009 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Sigara yasağı nedeniyle zor durumda kalan kahvehane bar ve restoran işletmecileri yasağa karşı farklı önlemler geliştirmeye devam ediyor. Bunun son örneği İstanbul Beyoğlu'ndaki tarihi Çiçek Pasajı'nda yaşandı. Esnaf pasajın çatısını açılır kapanır hale getirdi.

  Temmuz ayında başlayan ve kapalı mekânlarda sigarayı yasaklayan "Dumansız Hava Sahası" uygulamasıyla birlikte kahvehane, bar ve restoran gibi işletmelerde yaşanan sıkıntı, işletmecileri farklı önlemlere yöneltiyor.

  İstanbul'un en gözde eğlence mekânlarından biri olan ve yerli-yabancı binlerce kişiye ev sahipliği yapan Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki tarihi Çiçek Pasajı esnafı yasağa karşı bir önlem buldu.

  Sabah Gazetesi’nden Bülent Ergün’ün haberine göre; sigara yasağı nedeniyle aylardan beri yaşadıkları sıkıntıyı, çatılarını açılır-kapanır hale getirerek aşma yoluna gitti. Yapılan çalışmalar sonrasında tarihi pasajın çatısı, otomatik bir sistemle, yağışlı havalarda kapalı, yağışsız havalarda ise açık olacak şekle getirildi.


  ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ


  Sigara yasağından sonra sinek avladıklarını söyleyen pasajdaki işletme sahipleri, işlerinin açılmasının mutluluğunu yaşıyor. İşletme sahiplerinden Ünal Şengül, yasağın uygulanmaya başladığı tarihten beri büyük zorluklar yaşadıklarını belirterek, "Dükkânlarımızı bile satışa çıkartmayı düşünüyorduk" dedi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı