Gündem Haberleri

  Çiçek: Cezanın infazı yargının işidir

  Hürriyet İnternet
  20.01.2006 - 10:30 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yargı infaz konusunun yargının işe olduğunu, bunu Adalet Bakanlığı dahil hiç kimsenin veya kurumun karışamayacağını söyledi.

  Adalet Bakanı Çiçek, ceza infaz kurumlarında üretilen el sanatları ve diğer ürünlerin yer aldığı serginin açılışını yaptı.

   

  Açılış öncesi konuşan Çiçek, gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesi konusunda Adalet Bakanlığı'nın rolü olduğu yönünde basında ve kamuoyunda yanlış anlamalar olduğunu belirtti.

   

  Çiçek, Anayasa ve yasalar gereği cezaların infazının yargının işi olduğunu ve bu konudaki işlemler için yargıdan başka hiçbir kurumun söz sahip olamayacağını kaydetti. Bu kurumlara Adalet Bakanlığı'nın da dahil olduğunu belirten Bakan Çiçek, Ağca'nın tahliyesinden sonra kimi siyasiler, basın, birçok yazarın bunu yanlış yorumladığının görüldüğünü dile getirdi.

   

  Cezaevlerinde hükümlü bulunanların beslenmesi, bakımı, sağlığı ve topluma kandırılmasından Adalet Bakanlığı'nın sorumlu olduğunu, ancak ceza infaz konusunda tek sorumlunun bağımsız yargı olduğunu vurguladı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı