Gündem Haberleri

  Çiçek: Batakçının 7 ceddinden parayı alırız

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 11:24 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yolsuzlukla mücadelede başarının herkesin destek vermesi ile sağlanabileceğini belirtti. Çiçek, batık bankalardaki alacakların tahsili konusunda hazırlanan son yasa taslağını değerlendirirken, ''Bu paralar zaten haram paraydı, şimdi de kanunen karapara oldu. Yedi ceddinden alırız'' dedi.

  Cemil Çiçek, Anadolu Ajansı'nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Başkanı Hilmi Bengi ile görüştü.
    
  Adalet Bakanı Çiçek, ziyaret sırasında A.A muhabirinin, gündemdeki konulara ilişkin sorularını da yanıtladı.
    
  El konulan bankalardaki alacakları hızlandıran yasa taslağına ilişkin bir soru üzerine Çiçek, devletlerin bağımsızlığının ekonomik gücüyle orantılı olduğunu belirterek, ''Fakir devlet bağımsız olmaz. Devlet gelişmişse, ekonomik gücü varsa bağımsız olur'' diye konuştu.
    
  Çiçek, yolsuzluğun, devletin itibarıyla ilgili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
    
  ''Hangi yabancı heyetle görüştüysem, yolsuzluk konusunu açmıştır. Türkiye, yolsuzluk yapılan ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor. IMF geldiğinde dokuz büklüm oluyoruz.
    
  6. gözden geçirme tamamlandı. Ne alınacak, 500 milyon dolar, üstelik krediyle. Bir yolsuzluktan giden para bunun on katı.
    
  Bu aynı zamanda devlete güveni de zedeliyor. Şimdi vatandaş şöyle düşünüyor: Devletin gücü zayıfa, güçsüze, az çalana yetiyor. Hayır. Biz diyoruz ki devletin gücü herkese yetiyor. İşte yolsuzluk bu güveni yıpratıyor.''

  "YOLSUZLUK ÖRGÜTLÜ İŞ"
     
  Yolsuzluğun örgütlü bir iş olduğunu, ''siyasetçi, bürokrat, işadamı'' ayaklarının bulunduğunu belirten Çiçek, devletin, kanunsuzluk yapan herkesten hesap sorması gerektiğini söyledi. Çiçek, ''Bu bizim ve çoluk çocuklarımızın geleceği için gerekli'' dedi.
    
  İşsizlik oranının yüzde 20'ye ulaştığını, her evden bir kişinin işsiz olduğunu anlatan Çiçek, şöyle devam etti:
    
  ''Zabıt katipliği sınavına ziraat, işletme fakülteleri mezunları giriyor. Yolsuzluk nedeniyle devlet yatırım yapamaz hale geldi. Bu bir savaştır. Askeri benzetmeyle biz bu işin piyadesiyiz.

  Arkadan tankçısı, topçusu, havacısı, denizcisi gelmezse başarıya ulaşamayız. Yolsuzlukla mücadelede başarı herkesin destek vermesiyle olur. Vatandaştan destek bekliyoruz. Ben vicdanen rahat etmek istiyorum. Görevimi yapıyorum. Herkesin de destek vermesi lazım.''
     
  ''MİLLET ÖDEYECEĞİNE BANKALARI BATIRANLAR ÖDESİN"
     
  Çiçek, taslağa yönelik önerileri değerlendireceklerini ifade ederek, ''Biz, aklımızın erdiğini ortaya koyduk. Kapsamı derin ve bağlantıları olan bir konu. Biz mükemmelini yapmaya çalışıyoruz. İyi niyetle yola çıktık. Amacımız, üzüm yemek'' değerlendirmesinde bulundu.
    
  Kimsenin cezaevine girmesini istemediklerini belirten Çiçek, ''Bu bankaları batıranlar ödesin, millet ödeyeceğine. Amacımız, götürdüklerini geri ödemeleri, tahsilatı hızlandırmak'' diye konuştu.

  Batık banka sahiplerinin Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu ve Hazine ile anlaşabileceklerini eden Çiçek, bu doğrultuda borçlarını ödemek için anlaşmak isteyenler olduğunu söyledi.
     
  ''YEDİ CEDDİNİZDEN ALIRIZ''
     
  Adalet Bakanı Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''Batık banka sahipleri, itibarlarının iade edilmesini istiyorlarsa üzerilerinde kaçak, hortumcu sıfatı kalmaması gerekir. Gelip ödesinler. Bu paralar zaten haram paraydı, şimdi de kanunen karapara oldu. Yedi ceddinden alırız.  Rahatları kaçacak. Hem benim hem de hükümetin kimseyle kişisel meselesi yok, olamaz da.''
    
  Söz konusu taslağın ne zaman TBMM'ye sevkedileceğine ilişkin bir soruya karşılık Çiçek, taslağın Başbakanlık'ta hızlı bir şekilde incelendikten sonra önümüzdeki hafta imzaya açılabileceğini ve ardından TBMM'ye sevk edilebileceğini belirtti.

  Çiçek, tasarı TBMM komisyonlarında ve Genel Kurul'da görüşülürken de önerilerin dikkate alınabileceğini ifade ederek, ''Olmadı yeni bir ilave kanun çıkartırız'' dedi.
     
  TEMEL KANUNLARIN GÖRÜŞÜLMESİ
     
  Çiçek, TBMM İç Tüzüğü'nün temel kanunların görüşülmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen maddesinin Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildiği anımsatılarak, bu konuda yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı yasa tasarılarının TBMM komisyonlarından CHP'nin de desteğiyle geçtiğini, çünkü buradaki milletvekillerinin hukukçu olduğunu söyledi.
    
  CHP'nin son yasa taslağına en az kendileri kadar taraftar olduğunu, bu konuda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın görüşlerini bildiğini anlatan Çiçek, Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçelerine uygun yeni bir düzenleme yapılabileceğini söyledi.
    
  UYUM YASALARI VE UYGULAMALARI

  Uyum yasaları yürürlüğe girmesine karşın savcıların uygulamada aynı konularda farklı kararlar vermelerini bir soru üzerine değerlendiren Adalet Bakanı Çiçek, her olayın unsurlarının farklı olduğunu, ancak ilk derece mahkemelerinde verilen kararların temyiz yolunun açık olduğunu, temyizde Yargıtay'ın bu farklılıkları giderdiğini anlattı.
    
  Yasaların bir hafta içinde çıkarılabileceğini, ancak uygulamanın bir haftada mümkün olmadığına işaret eden Çiçek, gerek uyum yasaları gerekse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararları konusunda hakim ve savcılara eğitim verildiğini söyledi.
    
  Kamu Yönetimi Reformu Temel Kanunu Taslağı'na yönelik eleştirilerin anımsatılması üzerine Çiçek, bu taslağın siyasi değil, idari bir düzenlemeler getirdiğini, idarenin süratli, etkin ve verimli çalışmasının amaçlandığını vurguladı.
     
  YARGI REFORMU
     
  Adalet Bakanı Çiçek, yargı bağımsızlığına yönelik Anayasa'da yapılması gereken değişikliklere ilişkin bir soruyu yanıtlarken, yargıbağımsızlığı ile ilgili konuların bir bütünlük içinde ele alınması gerektiğini bildirdi.
    
  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) başkanlığını Adalet Bakanı'nın yapmasının eleştirildiğini kaydeden Çiçek, bu eleştirilerin'' ayağının yere basmadığını'' söyledi. Çiçek, Avrupa'da bu kurullara atamaların parlamento tarafından yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:
    
  ''Siz bir tane bakanı istemiyorsunuz, Avrupa'daki düzenleme böyle. Burada önemli olan kalite. Yani insan unsuru. Burada kastedilen torpil, tavassut ise 80 öncesinde bu kurulların başkanı bakan değildi. O dönemde hakkı olan bir yere gelmiyor muydu?
    
  Şimdi biz zabıt katibi sınavını adalet komisyonları aracılığıyla yaptık. Eğer şimdi komisyon başkanı yazı işleri müdürünün kızını aldıysa ne olacak? Eğer o yaptıysa ses yok, ama siyasetçi yapınca, tu kaka... Bu işler mantalite, zihniyet meselesidir.''

  ''PEŞİNE DÜŞTÜĞÜMÜZ KARA PARANIN MİKTARI, DUDAKLARI UÇUKLATACAK BOYUTTA''

  Çiçek, daha sonra gittiği Adana'da yaptığı açaklamada, devletin parasını alanlara kaçacak yer bırakmamak için bir dizi yasal düzenleme yaptıklarını, bu kişilerin nereye giderlerse gitsinler kurtulamayacaklarını ifade etti. Çiçek, şunları söyledi:
    
  ''Peşine düştüğümüz kara paranın miktarı, dudakları uçuklatacak boyutta. Kara paranın miktarı bir rivayete göre 42 milyar dolar, bir diğerine göre 56 milyar dolardır. IMF ile yapılan sıkı görüşmelerde 500 milyon dolarlık borç için çaba sarfedildiği dikkate alınırsa, devletin kasasından çalınan paranın boyutu ve vahameti daha iyi anlaşılır.

  "KÖSTEBEK GİBİ TOPRAK ALTINDA YAŞAMASINLAR"

  Kara paracılar, devletin kasasını soyanlar, köstebek gibi toprak altında yaşamak yerine, borçlarını ödeyip toprak üstünde adam gibi yaşasınlar.

  Biz, devlet olarak borcunu ödemek isteyenlere her türlü kolaylığı gösteriyoruz.
  Bizim amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. Yani tahsilat yapmak istiyoruz. Kimsenin parasında, pulunda, servetinde gözümüz yok.''

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı