Gündem Haberleri

  Çiçek: Anayasa yolundan dönmek yok

  A.A. / DHA
  19.10.2011 - 10:08 | Son Güncelleme:

  Yeni anayasa çalışmalarını yürütecek olan uzlaşma komisyonun ilk toplantısı başladı.

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, toplantının açılışı dolayısıyla bir konuşma yapıyor.

  Toplantıya, AK Parti'den Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, CHP'den Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Konya Milletvekili Atilla Kart, İzmir Milletvekili Rıza Türmen, MHP'den Antalya Milletvekili Tunca Toskay, Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, Konya Milletvekili Faruk Bal, BDP'den Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Diyarbakır Milletvekili Altan Tan katılıyor.

  Şahin'in ve gruplar adına birer kişinin konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı devam edecek.

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Acılarımız ne kadar büyük olursa olsun, onu içimize gömeceğiz, bağrımıza taş basacağız. Bu olaylar ne kadar yürek yakıcı olursa olsun, gelişen şartlar ne kadar bu çalışmamızı zorlaştırırsa zorlaştırsın, girdiğimiz bu yoldan dönmek yok” dedi.

  Anayasa uzlaşma komisyonunun Mermerli Salon'da yapılan ilk toplantısında konuşan Çiçek, hem kendisi için hem komisyonda görev yapacak arkadaşları için heyecanlı ve tarihi bir gün olduğunu söyledi.

  TBMM BAŞKANI ÇİÇEK, ’ANAYASA YOLUNDAN DÖNMEK YOK’

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Hakkari Çukurca’daki PKK saldırısı ile ilgili olarak, olaylar ne kadar yürek yakıcı olursa olsun, gelişen şartlar çalışmaları ne kadar zorlaştırırsa zorlaştırsın, Anayasa çalışmalarından dönülmeyeceğini söyledi.

  Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun bugün yapacağı ilk toplantısı öncesi konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, şunları söyledi:

  "Demokrasi kültürünü derinleştireceğine ve çağdaş Türkiye’nin siyasal ve toplumsal zeminini güçlendireceğine inandığımız yeni bir anayasa için birlikte yola çıkıyoruz. Böyle ifade etmeyi düşünmüştüm. Ama bu yoldan da dönmek yok. Acılarımız ne kadar büyük olursa olsun onu içimize gömeceğiz, bağrımıza taş basacağız. Bu olaylar ne kadar yürek yakıcı olursa olsun, gelişen şartlar bu çalışmamızı ne kadar zorlaştırırsa zorlaştırsın girdiğimiz bu yoldan dönmek yok."

  Bu saldırıların kendilerini bu yoldan döndürme amacını taşıyabileceğini anlatan TBMM Başkanı Cemil Çiçek şöyle devam etti:

  "Onun için soğukkanlılıkla ve sorumluluk duygusu içinde, hukuk ve demokrasi içinde kalarak üzerimize düşenleri yapma gayreti içerisinde olacağız. Yeni bir anayasa için işe başlarken bir taraftan bu olayları telin ettiğimizi ifade edeceğiz ama, öbür taraftan da milletimizin beklentisi olan yeni bir anayasayı topmlumumaza kazandırmak için yoğun bir çalışmanın içirisinde inanıyorum ki birlikte olacağız."

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı