Gündem Haberleri

  Çiçek: 3 bakan Şırnak'a gidecek

  ANKA
  01.10.2007 - 15:16 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, 13 kişinin öldürülülmesi olayı ile ilgili olarak incelemeler yapmak üzere 3 bakanın bugün yada en geç yarın Şırnak'a gideceğini açıkladı.

  Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Devlet Bakanı Mehmet şimşek, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve bölge milletvekillerinden oluşan heyetin Şırnak'da incelemelerde bulanacağı bildirdi.

  Çiçek, Irak ile imzalanan törerle mücadele anlaşmasına ilişkin olarak, "bu anlaşma bu haliyle bile büyük kazanımdır" dedi.

  Hükümet Sözcüsü Çiçek, bakanlar kurulu toplantısının ardından gazetecilere toplantı hakkında bilgi verdi. Çiçek, toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika ziyareti hakkında bakanlara bilgi verdiğini söyledi. Çiçek, “Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyine adaylığı söz konusu olduğundan daha da anlamlı olmuştur, faydalı bir ziyaret olduğuna inanıyoruz” dedi.

  TBMM’nin bugün yasama çalışmasının başladığını hatırlatan Çiçek, “Hükümet olarak arzumuz bayrama kadar çalışmaların aralıksız devam etmesidir” diye konuştu.

  IRAK'LA TERÖR ANLAŞMASI

  Hükümet Sözcüsü Çiçek, Irak’la imzalanan anlaşmada, ‘sıcak takip’ maddesinin yer almadığını hatırlatarak, “Anlaşma bu haliyle yeterli mi?” şeklinde sorulan bir soru üzerine de “Biz isterdik ki, bu madde de yer alsın. Ancak ilk üç madde bile başlı başına bir kazanımdır” dedi.

  Çiçek, söz konusu anlaşmanın Türkiye’nin mücadele verdiği terör örgütünün Irak tarafından da terör örgütü olarak kabul edildiğini kaydederek, bu örgütün faaliyetlerinin orada yasaklanmasının ve suçluların iade edilmesinin Irak tarafından kabul edildiğini belirtti. Anlaşmayla Irak’ın hem Türkiye’ye hem de uluslararası topluma daha somut ve açık taahhütlerde bulunduğunu kaydeden Çiçek, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalar ve Birleşmiş Milletler sözleşmesine göre terörle mücadele konusunda başka haklarının da olduğunu hatırlattı.

  BÜYÜKANIT'IN SÖZLERİ

  Çiçek’e, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın “Ankara’da teröre destek verenler var” şeklindeki açıklamasının sorulması üzerine, açıklama yapıldığı sırada Bakanlar Kurulu toplantısında olduğunu belirterek, bir değerlendirme yapamayacağını söyledi.

  Terörle mücadelenin Türkiye’nin her zaman gündeminde olan bir konu olduğunu belirten Çiçek, “Mevcut tedbirler yetmiyorsa yeni tedbirler alınır. Terörle mücadelenin geçici bir iş olmadığını, mevsimlik bir iş olmadığını biliyoruz” dedi. konunun MGK’da Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nda ele alındığını kaydeden Çiçek, yeni tedbirler almak gerekiyorsa bunların da alınacağını ifade etti.

  ŞENER'İN ELEŞTİRİLERİ

  Eski Devlet Bakanı Abdüllatif Şener’in hükümete yönelik eleştirilerinin de hatırlatılması üzerine, Çiçek özetle şunları söyledi:

  “Sayın Şener bizim çok değerli bir arkadaşımızdır. Kendi yönünden bir değerlendirme yapmıştır. 22 Temmuz’dan sonra parlamento oluştuğunda Türkiye’nin en önemli meselesi Cumhurbaşkanlığı seçimiydi. Parlamento bu görevi yerine getirdi. Yasama faaliyetleri de bugün başlıyor. Biz 2002’den beri iktidardayız. Ortaya koyduğumuz bir program var. 2007 programı zaten Şener’in de içinde bulunduğu hükümet döneminde kararlaştırıldı. Yeni dönem 2008’de başlayacak.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı