Gündem Haberleri

  "CIA KADEK'ten silah bırakmasını istedi"

  Hürriyet Haber
  13.10.2003 - 10:31 | Son Güncelleme:

  Amerikan Newsday gazetesi, CIA ajanlarının, Kandil Dağı'nda Osman Öcalan'la görüşerek silah bırakılmasını istediklerini yazdı.

  Gazetenin Irak çıkışlı haberinde, ABD'nin, düzensiz silahlı grupları Irak topraklarından uzaklaştırmak istediği ve PKK-KADEK'e yönelik silah bırakma talebinin, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme kararıyla ilgili anlaşmanın bir parçası olduğu iddia edildi.

  Newsday, Irak'ın kuzeyinde bazıları terör örgütü PKK-KADEK'e yakınolan Kürt kaynaklara dayanarak verdiği haberinde, CIA ajanı olduğu açıkça anlaşılan Amerikalı yetkililerin, geleneksel Kürt şalvar ve kuşaklarıyla geçen hafta Kandil dağına gittiği ve terör örgütü elebaşılarından silahsızlanmalarını istediğini yazdı.

  Gazetenin muhabiri, Kandil dağında PKK-KADEK'in elebaşılarından Osman Öcalan ile bir araya geldiğini ve Öcalan'ın, CIA ajanlarının silah bırakma talebinden bahsettiğini anlattı.

  Newsday'e göre Osman Öcalan, ''koşulların yeterli olması kaydıyla silahsızlanmanın problem olmayacağı'' mesajını Amerikalılara iletti. Ancak haberde, bu koşulların başında, ''PKK-KADEK teröristlerinin bölgeden ayrılmamasının'' bulunduğu kaydedildi.

  Newsday, ''Türkiye'nin, bu dağlardan PKK-KADEK'i temizleyip yargılamak üzere, Osman Öcalan ve diğerlerini tutuklamak amacıyla ortak operasyon yapmak için ABD'ye baskı uyguladığını'' ileri sürdü. Gazete, ''bunun yerine ABD'nin, PKK-KADEK'i sessizce göz hapsinde tutmasının daha muhtemel olduğunu'' yazdı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı